1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Kendi Halkına Kaplan Olan Bir Güc’ün Mukavvalığı Gösterilmeli..
‘Kendi Halkına Kaplan Olan Bir Güc’ün Mukavvalığı Gösterilmeli..

‘Kendi Halkına Kaplan Olan Bir Güc’ün Mukavvalığı Gösterilmeli..

Bu listeyi buraya almamızın sebebi, sadece suçlamanın büyüklüğünün anlaşılması için değil, bu kişilerin tutuklanabilmelerinin TC. siyasî hayatı açısından benzersizliğini ve alınan mesafelerin küçümsenmemesini de anlatmak içindir.. Selahaddin E. Çakırgil'

14 Şubat 2011 Pazartesi 21:43A+A-

Selahaddin E. ÇAKIRGİL'in yorumu:

Son alınanlarla birlikte tutuklanan, kodese tıkılan general sayısı, zâten zayıf olan matematik zekâmı alt-üst etti..

27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'nden üç hafta kadar sonra, ihtilale karşı çıkıp, takoz olabileceklerinden korkulan, 236'sı general olmak üzere, 8000 subay bir gecede ordudan atılmış, emekliye sevkedilmiş ve bu kişilerin susması için, yüklü bir 'suspayı' da, emekli maaşlarına eklenmiş ve bunun yerine getirilebilmesi için de,  -o askerî darbenin güçlü ismi ve ihtilali takiben Başbakanlığı fiilen üstlenen Alb. Türkeş' le ilgili olarak yayınlanan belgelerden anlaşıldığına göre-, Amerika'dan yüzmilyonlarca dolarlık malî yardım alınmıştı.

Tabiatiyle öylesine bir sıkı-fıkı ilişki, 'borç alan, ferman da alır'  mantığınca, başka semerelerini de vermiş ve Amerikan Gizli İstihbarat Servisi/ CIA'in elemanlarına, TC. BaşBakanlık binasında odalar tahsis edildiği anlaşılmıştı..

O zaman ve daha sonraları, 'ordudan sadece tardolunan/ atılan veya zoraki emekliye sevkedilen general sayısı o kadar olursa, 500 binlik bir orduda ne kadar general var ki..' diye düşündürtmüştü, nicelerimizi..

Ne kadar da çok idiler!..

TSK'nın şimdiki insan gücü, 700 binin üzerinde biliniyor..

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT