1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Kemalist Diktatörlük' Sözüne CHP Köpürdü
Kemalist Diktatörlük Sözüne CHP Köpürdü

'Kemalist Diktatörlük' Sözüne CHP Köpürdü

TBMM Genel Kurulunda, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın sözleri CHP ve MHP'yi gerdi.

29 Şubat 2012 Çarşamba 18:27A+A-

Altan Tan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, tasarıda yer alan düzenlemelerin intibak olmadığını, kısmi bir iyileştirmeden öteye geçemediğini savundu. Hocalı ve Saraybosna'daki katliamların aynı vicdanla kınanması gerektiğini belirten Tan, şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir şekilde ırkçılığın bataklığına saplanmamız lazım. İskilipli Atıf Hoca ile ilgili bir iki cümle söylemek istiyorum. Dün çok şanssız bir konuşma oldu burada. Bir arkadaşımız rahmetli İskilipli Atıf Hoca'yı İngiliz ajanlığıyla ve vatan hainliğiyle suçlamaya kalktı. Bunu esefle kınıyorum. İskilipli Atıf Hoca, mazlum ve mağdur bir Müslümandır. Kemalist diktatörlüğün katlettiği on binlerce insandan sadece biridir. Onun da anısı önünde rahmet eğiliyorum, Allah'tan rahmet diliyorum. Kemalist diktatörlüğün bir huyu var; öldürüyor, asıyor, işkence kuruyor ve ondan sonra da 'İngiliz ajanı' diyor. İngilizler, bir kurşun atmadan İstanbul'dan çıktılar ve Ankara hükümetine İstanbul'u teslim ettiler. İngilizler ile ne yaptınız, siz bunları anlatın. Şeyh Said için yapılanları söylüyordunuz. Bu memlekette mağdur ve mazlumlara hiçbir şekilde hakarete izin vermeyeceğiz. Ne Şeyh Said ne de İskilipli Atıf Hoca hakkında. Gönüllüyseniz bir komisyon kuralım, İstiklal Mahkemesi zabıtlarına bakalım.”

Bu sözler üzerine ayağa kalkan çok sayıda CHP milletvekili, Tan'a tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, “Nasıl konuşuyorsun? Sen o insanların sayesinde buradasın. Kurtuluş Savaşı'na dil uzatıyorsun” diye bağırdı. Aslanoğlu, kendisine “eski çamlar, bardak oldu” diyen Tan'ın üzerine yürüdü. Aslanoğlu ile Altan Tan'ın arasına CHP ve AK Parti milletvekilleri girdi. Bu arada, bazı CHP milletvekilleri, AK Parti milletvekilleriyle de tartıştı. Tan'ı kınadığını belirten MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Bakın, görüyor musunuz? AKP ile BDP'in işbirlikçilerini burada görün” diye bağırdı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam birleşime ara verdi.

KAPLAN KONUŞTU

Verilen aradan sonra kürsüye gelen BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Kurtuluş Savaşı’nı sadece Türk Halkı vermedi. Anadolu’da yaşayan her vatandaş birlikte verdik. Bu Meclis’i de beraber kurduk. Bu kürsü halkın kürsüsüyle dinleyeceksiniz. Bu Meclis’in kölesi değiliz, bu kürsü özgürdür. Kimse hakaret kastıyla konuşmadı. İstiklal Mahkemeleri’nin arkasına kimse sığınmasın" dedi.

Kaplan’ın sözleri de tepkilere neden oldu ve Genel Kurul’da tansiyon yükseldi. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, "Sayın Altan Tan’ın kullandığı tabiri bu Meclis’te zabıtlardan çıkarmamız gerekiyor. Bu özellikle Kemalist diktatörlük sözünün açıklığa kavuşturulması lazım. Lütfen sözünüzü geri alır mısınız. Sayın milletvekilleri lütfen oturun. Altan Bey kürsüye gelin, tamam arkadaşlar oturun, kürsüye gelsin" diye konuştu.

-"ÖZÜR DİLEYECEK"-

Sağlam’ın sözlerine MHP ve CHP sıralarından, "Özür dileyecek" sesleri yükseldi. Kürsüye gelen Altan Tan, "Sevgili arkadaşlar aklınıza başınızı alın ve beni dinleyin. Dinle, dinle" dedi. Tepkiler üzerine Sağlam, "Sözünü geri alacak, oturun" diye araya girdi.

-TAN: "SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM"-

Altan Tan, "54 yaşındayım. Ağzımdan çıkanı kulaklarım duyuyor. Söylediğim lafın arkasındayım. Bu lafta hiç kimsenin şahsına bir hakaret yok. Hiçbir cumhurbaşkanı hiçbir başbakanın şahsına bir hakaret yok. O dönemle ilgili siyasi tespitte bulundum. Ama kastettiğiniz şahıslarla ilgili hiç kimseye bir hakaretim yok. Siyasi değerlendirmemin arkasındayım" diye konuştu.

Altan Tan sözlerine, MHP ve CHP sıralarından tepkiler gelirken, "Özür dileyecek" sesleri yükseldi. Bazı vekiller de sıraların kapaklarına vurdu.

-CHP VE MHP İÇTÜZÜĞÜN UYGULANMASINI İSTEDİ-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İçtüzüğün 161. Maddesinde ifadesini bulan Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezası uygulanmasını ve Altan Tan’ın cezalandırılmasını istedi. Vural, Sağlam’a, "Oylamaya koyun, İçtüzüğü uygulamanızı istiyorum" dedi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, "Disiplin işleminin uygulanmasını istiyorum. Hatip hakkında disiplin işlemi istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ne hakarette bulunmuştur" dedi. Hasip Kaplan’da, "Sövme yok. Ayıp ayıp" diye bağırdı.

-TARTIŞMA BİTMEDİ, OTURUMA İKİNCİ KEZ ARA VERİLDİ-

Gerginliğin bitmemesi üzerine Sağlam, oturuma ikinci kez ara verdi ve grup başkanvekillerini arkaya çağırdı. Aradan sonra Sağlam, Altan Tan’ın daha önceki sözlerle ilgili bir açıklama yapacağını ve özür dileyeceğini söyledi. Altan Tan, "Hiçbir şahıs hakkında hakaret söz konusu değil" dedi. Sağlam, "Özellikle Kemalist diktatörlük sözcüğünün zabıtlardan düzeltilmesini şu anda isteyeceğim. Arkadaşımızın bu sözlerini zabıtlardan çıkarıyoruz" dedi.

-CHP’Lİ İNCE: "PKK KONTENJANINDAN MİLLETVEKİLİ"-

Kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Altan Tan’ın sözlerine itibar etmemek lazım. PKK kontenjanından milletvekili olacaksın, geleceksin Atatürk’ün Meclisi’nde hakaret edeceksin. Haddini bileceksin. Kimsin sen. Burada Cumhuriyet düşmanlarının işbirliği mi olacak? Herkes burada haddini bilecek. Atatürk bu Meclis’i kurmasaydı siz milletvekili mi olurdunuz, İngilizlerin gölgesinde sığır çobanı olurduk hepimiz. Be insafsız nerede sen okudun bunu. Bunu nerede okudun sen. Hangi ajanlar verdi. Sana bu kitabı kim verdi. Sana bu kitabı hangi İngiliz verdi. Nerede yazıyor bu. Yazıklar olsun. Bu Meclis bu lafı geri aldırmazsa bu Meclis’e de yazıklar olsun" diye konuştu.

-MHP’Lİ VURAL: İÇTÜZÜK UYGULANSIN-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, İçtüzüğün uygulanmasını isteyerek, "Bu kürsüde Atatürk’e, Cumhuriyet’e, Kurtuluş Savaşı’na hakaret edilmesine izin vermemiz mümkün değil. Meclis İçtüzüğü gereğince işlem yapılmasını istedik. Bu işlemin yapılmamış olmasını yadırgıyorum. Meclis’in kürsüsünde milletimizin geçmişine, tarihine hakaret ettirmeyeceğiz, ettikleri her lafı da kendilerine yedireceğimizi söylüyoruz" dedi.

BDP'Lİ KAPLAN: KUNTA KİNTE YOK

BDP’li Hasip Kaplan’da, "Sizin Kunta Kinteleriniz yok bu Meclis’te. Hiç kimse bizi burada susturamaz. Siz de haddinizi bilin. Kastı olmadığını söyledi. Hala hala siz farklı noktalara çekiyorsunuz" diye konuştu. Tekrar kürsüye gelen Altan Tan, "Lay lom yapmaya mı geldik? Biz bu Meclis’e evcilik oynamaya gelmedik. Kuru gürültüye pabuç bırakacak kimse yok. Kimseye hakaret etmedim" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’da, "Bir dilekçe sunduk, gereğini yapın lütfen, Yönetimde zafiyet yaşanıyor" dedi.

Sağlam da, "Sayın Altan Tan bir ibare kullandı. Kastını aştığını ileri sürdü. Kimseye hakaret kastı olmadığını söyledi" diye konuştu.

Altan Tan, "Sözlerimde hiç kimseye hakaret olmadığın üç kez söyledim, dördüncü sefer de söylüyorum ama bu bazı arkadaşları tatmin etmiyorsa onlar da bildiklerini yapsınlar. Kimseye hakaret etmedim. Onları tatmin ediyorsa ediyor, etmiyorsa etmiyor, bildiklerini yapsınlar" diye konuştu. Kaplan da, "İçtüzük ne emrediyorsa gereğini yapın. Buyurun" dedi.

Tartışmaların ardından oturuma bir kez daha ara verildi.

-CHP DİLEKÇE VERDİ-

CHP, TBMM Başkanlığı’na, Altan Tan ile ilgili İçtüzüğün 160 ve 161. maddelerinin uygulanması için dilekçe verdi. 160. madde "kınama"cezası verilmesini 161. madde ise Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezası verilmesini öngörüyordu.

TAN'A UYARMA CEZASI

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, "Kemalist diktatörlük" ifadesi nedeniyle BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’a, "uyarma" cezası verdi. Sağlam, TBMM Genel Kurulunda verilen aranın ardından, Tan’ın, Cumhuriyetin kuruluş dönemine ilişkin sözlerinde hakaret olmadığını açıkladığını anımsattı. Sağlam, "Ancak, sözleri İçtüzüğün 157. maddesine göre, şahsiyetle uğraşma şeklinde algılandığından, kendisine İçtüzüğün 158. maddesine göre, uyarma cezası veriyorum" dedi. Daha sonra Genel Kurulda, "intibak" yasa tasarısının görüşmelerine devam edildi.

RADİKAL

HABERE YORUM KAT

14 Yorum