1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kemal Burkay’ın Davası Düştü
Kemal Burkay’ın Davası Düştü

Kemal Burkay’ın Davası Düştü

İsveç’te yaşayan Kürt siyasetçi Kemal Burkay hakkındaki 37 yıllık soruşturmaya takipsizlik kararı çıktı. Burkay'ın Türkiye'ye dönmesinde herhangi bir sakınca kalmadı.

11 Mart 2011 Cuma 14:05A+A-

İsveç'te yaşayan Kürt siyasetçi Kemal Burkay hakkındaki 37 yıllık soruşturmaya takipsizlik kararı çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1980'den beri yurtdışında yaşayan Kürt düşünür ve siyasetçi Kemal Burkay'a yurda dönüş çağrısı yapmış ve "Ona kapımız açık" demişti.

Dün Burkay hakkında 37 yıllık soruşturmada takipsizlik kararı verildi ve böylece yurda dönmesinde bir sorun kalmadı.

Hükümetin dönüş çağrısına karşılık Türkiye'ye dönmek istediğini belirten Kemal Burkay, Başbakan'ın iyi niyetinin dönmesi için yeterli olmadığını söylemişti.

Kürt yazar ve politikacı Kemal Burkay, 1937'de Tunceli'nin Mazgirt İlçesi'nde dünyaya geldi. Burkay, eğitimine Tunceli'de başladı. Ankara'da Hukuk Fakültesi'nde okudu. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi'ne katıldı ve partinin Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Erzincan gibi Kürt nüfusunun çok olduğu şehirlerdeki organizasyonlarında yer aldı. 1966 yılında yayımlandığı bir makaleden dolayı hapis yattı. 1969 ve 1971 yıllarında da tutuklanan Burkay, Lübnan üzerinden Türkiye'yi terk etti. 1974 yılında genel aftan yararlanarak Türkiye'ye geri döndü. Bu dönemlerde Türkiye'de Kürdistan Sosyalist Partisi'ni kurdu. 2003 yılında ise kurduğu ve genel sekreterliğini yaptığı partiden kendi kararıyla ayrıldı. Burkay, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere çeşitli alanlarda yazılar yazdı ve eserler çıkardı.

HABERE YORUM KAT