1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. Kemal Bey’in Gündüz Düşleri
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

Kemal Bey’in Gündüz Düşleri

A+A-

Çevik Bir, Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklamak için, Reha Muhtar’ın, Güneri Cıvaoğlu’nun, Ali Kırca’nın falan da olduğu RUYİAD toplantısını tercih etmişti. Ali Kırca beklenen ve de planlanan (Cumhurbaşkanlığına aday mısınız?) sorusunu sordu.

Çevik Bir de, sevdiği adamla evlenmek için nikah masasına oturmuş köylü kızı tavrıyla “evet” diye bağırdı.. Salonda bir alkış, kıyamet koptu.. Yer yerinden oynuyor, herkes mutluluktan havalara uçuyordu. NTV, CnnTürk gibi haber kanalları, bu anı canlı olarak getiriyorlardı ekranlara.. Bir yandan bu RUYİAD toplantısı canlı yayınlanıyor bir yandan da gelmekte olan (!) yeni döneme ilişkin analizler yapılıyordu.. Her şey yolunda giderken, bir anda hiç hesaplamadıkları bir şey oldu.. Önce Murat Birsel söz alıp ilk 100 gün için bir icraat programı olup olmadığını sordu Çevik Bir’e.. Bu, sadece belindeki silahla iş tutan bir ekibin önde gelen ismi için beklenmedik bir soruydu.. Öyle ya; “kızlarımızın başını açacağım, elden gitmekte olan laikliği tutup yeniden ele getireceğim, Kur’an kurslarını tümden yasaklayacağım, Kur’an-ı Kerim’i toplatacağım” diyemezdi ya Çevik Bir.. Ya ne diyecekti? Murat Birsel’e kızmayı tercih etti.. Ama asıl can alıcı tespit Orhan Keçeli’den geldi.. Çevik Bir’i daldığı derin uykulardan uyandıran, hayata geri döndüren tespiti yaptı Keçeli; “Burada sizi alkışlayanlar toplam nüfusun yüzde 2’sini 3’ünü temsil ediyor”.. İşte bu tespit., rüyasında kendini Cumhurbaşkanı ya da Başbakan gibi gören herkes için önemli..

HATIRLAYIN BAY KILIÇDAROĞLU

O toplantıyı hatırlatmamın bir nedeni var. CHP’nin Sn.Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu 4+4+4 düzenlemesi sırasında, kendini alkışlayan birkaç beyaz burjuvanın gazına geliyor sanıyorum.. Bana kalırsa sokağa çıkıp, okul çağında çocuğu olan ailelerle oturup konuşması lazım. 8 yıl dayatmasının yarattığı travmaları ve bu garabetin ortadan kalkmasıyla oluşan pozitif havayı bizzat görmesi-koklaması lazım.. Yoksa; “Cumhuriyet’in kazanımları, laiklik, dinciler vs..” gibi sloganik laflarla kurulan politika, ilk seçimde çökmeye mahkum.

CHP LİDERİ ERDOĞAN

Okumuşsunuzdur.. Ali Saydam köşesinde yazdı. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bir anket yapılmış. Ve bu ankette, sonuçları itibariyle Sn.Başbakan’ın CHP Başkanı olması halinde alacağı oy çıkarılmış.. Ben böyle bir anket sonucu falan görmediğim için “iddia” olarak yazacağım. % 45 gibi rakamdan söz ediliyor.. Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın, 8 puanlık artış-düşüş kavgası yaptıkları geldi gözümün önüne bu sayıyı okuyunca.. Neyse ama, şaka bir yana.. Bu köşeyi okuyan sınırlı sayıdaki CHP’li milletvekillerine bir çağrı yapayım.. Genel başkanınız ve onu yönlendiren elit tabaka yanlış yolda! Partiniz, dik bir yokuşun başından bırakılmış, frenleri tutmayan bir kamyon gibi gidiyor.. Sadece kaybetmiyor yani.. Çarptığı yerde ağır da hasar bırakmaya hazırlanıyor.. Sizin kamyon daha fazla hız kazanmadan atlamak yararınıza olacak zannımca..

BİRİNCİ PARAGRAFTAN DEVAM

Bu arada söylemezsem eksik kalmış olur.. Çevik Bir’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde, medyanın rolünü hatırlatmaya gerek yok sanırım.. Eskinin sosyalisti şovmen Beyaz bile gönlündeki cumhurbaşkanının Çevik Bir olduğunu söylemişti.. (‘sosyalist’ derken biraz ipucu verelim.. ‘Beyaz’ isminin ilk olarak, tv şovunda mı kullanıldığını sanıyorsunuz?) Ama asıl aklımdan çıkmayan bir kare var. M.Ali Birand “Manşet” programını yapıyor CnnTürk’te.. Konuğu Çevik Bir.. Söyleşi yapıldı ve bitti.. Kapanış konuşmasında Birand, edindiği iyi izlenimi paylaştı izleyicileriyle.. Sonra da jenerik girdi ve program kapandı. Ancak mikrofonlar kapanmadı. (canlı yayın azizliği )Bu desteğinden dolayı Çevik Bir’in, Birand’a nasıl müteşekkir olduğunu, hep birlikte duyduk. Zira açık kalan mikrofonlardan, Bir’in, yerlere kadar eğilerek teşekkür ettiğini ve (canlı olduğunu anlamamış olacak ki) programın yayın saatini sorduğunu, net biçimde duyabiliyorduk.. Hiçbir şey göründüğü gibi değil.. Değil mi? Kalın sağlıcakla.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT