1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kedi Ölse Daha Çok Gündem Olurdu"
"Kedi Ölse Daha Çok Gündem Olurdu"

"Kedi Ölse Daha Çok Gündem Olurdu"

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde manava gittiği sırada PKK'nın bombalı saldırısında ölen 13 yaşındaki Fırat Sımpil'in ailesi Habertürk'e konuştu

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK, 30 Ağustos'ta baraj emniyetini sağlayan “güvenlik güçleri”ne görev dönüşü pusu kurdu. Yola yerleştirilen el yapımı patlayıcı askerî aracın geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlamada kobra aracı hasar görürken, bu sırada manava sebze almaya giden 13 yaşındaki Fırat Sımpil hayatını kaybetti.

PKK liderlerinden Murat Karayılan, bir açıklamasında Fırat Simpil'in (13) bombalı tuzakla öldürülmesiyle ilgili aileden özür dileyip, "Bu tamamen kazadır." savunmasını yaptı.

Baba Sabri Sımpil: "İnsanın çocuğu ölse bile bazı şeyleri halen konuşamıyoruz." diye sözlerine başlıyor.

"Gördümlerin Hâlen Aklımdan Gitmiyor"

Fırat'ın ölümü özerine aile olarak travma geçirdiklerini ifade eden 6 çocuk babası Sabri Sımpil: "Patlama olduğu sırada görevdeydim. Olayı ilk duyduğumda köy korucusuyum diye hedefte olduğum aklıma geldi. Ancak daha sonra bombanın askerî aracın geçişi sırasında patlatıldığını öğrendim. Patlama sonrası oğlumun cesedi paramparça olmuştu. Gördüklerim hâlen aklımdan gitmiyor. Pisi pisine ölümü zoruma gidiyor." dedi.

"PKK'nın Özrünü Kabul Etmiyoruz"

"Şehrin ortasına bomba koymak insanlık dışıdır." diyen Sımpil: "Bölgede YDG-H diye başıboş bir yapı var. Adamlar ellerindeki silahlarla istedikleri kişilerin evlerine girip çıkıyor, kimse korkudan bir şey diyemiyor. Yüzü maskeli kişilerin kimin adına çalıştıkları belli değil. Rastgele sokakları tarıyorlar. PKK bunları kontrol altına almadığı takdirde daha çok sivil ölür. Olaydan sonra PKK yöneticisi Murat Karayılan, ‘Sımpil ailesinden özür diliyoruz.' demiş. Bizim için bu özür boştur. Şehrin içine bomba koyacaksın, çocuklar ölecek sonra kuru bir özür dileyeceksin. Biz bunu kabul etmiyoruz, özür acılarımızı hafifletmedi. Oğlumun ölümüne sebep olan YDG-H üyelerinin yanına bu kâr kalmamalıdır." şeklinde konuştu.

firat.jpg

"Kedi Ölse Daha Çok Gündeme Gelirdi"

"Oğlum çok zekiydi, okuyup mühendis olmak istiyordu. Ama onu yaşatmadılar." diyen baba Sımpil, oğlunun ölümünün çabuk unutulmasından da şikâyetçi. Acılı baba: "Berkin Elvan öldürüldüğünde Türkiye ve dünya günlerce onu konuştu. Ancak benim oğlumun ölümü iki günde unutuldu. Bir kedi bombalı saldırıda ölmüş olsaydı daha çok gündeme gelirdi. Bu olay unutulduğunda yeni masum çocuklar ölür. Benim çocuğum öldü, başka anne babalar aynı acıyı yaşamasın. Çatışan taraflara sesleniyorum. Barış ve huzurdan başka bir şey istemiyoruz." diye çağrı yaptı.

Kaynak: Habetürk

HABERE YORUM KAT