KDP'den Goran'a: Erbil'den Ayrılın

12.10.2015 22:16
KDP'den Goran'a: Erbil'den Ayrılın
Geçtiğimiz günlerde şiddet olaylarına sahne olan Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nde muhalif Goran Partisi, KDP'nin olaydan kendilerini sorumlu tuttuğunu ve önde gelen üyelerinden Erbil'i terk etmelerini istediğini söyledi.

Muhalif partinin açıklamasına göre KDP siyasi bürosu, Goran Partisi üyesi  parlamento başkanı ve kabinedeki bakanların Erbil’den ayrılmalarını istedi. Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin partisi KDP’yle rekabet halinde olan Goran ve Kürdistan Yurtseverler Birliği partilerinin güçlü olduğu Süleymaniye ve Halepçe kentlerinde meydana gelen şiddet olaylarında KDP’nin merkez binaları saldırıya uğramıştı.

Mali krizin yaşandığı Irak Kürdistan Bölgesinde maaşlarını alamayan binlerce vatandaş son günlerde Süleymaniye kentinde protestolar düzenlemişti. Eylemciler Barzani’yi istifaya çağırmıştı.

KDP ise, Goran Partisi’ni öfkeli halkın protestolarını kullanmakla suçluyor. Cumartesi ve Pazar gününde Irak Kürdistan Bölgesi’nin güneyindeki çoğu kentlerde protesto düzenlenmişti. KDP binalarının ateşe verildiği eylemlerde en az 4 kişi ölmüştü. 

Irak merkezi hükümetin Başbakanı Haydar İbadi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni (IKYB) ve siyasi partileri sağduyuya çağırdı. KDP lideri Mesut Barzani’nin başkanlık süresinin dolmasıyla özerk Kürt bölge, siyasi bir çıkmaza girdi. Siyasi partilerin Barzani’nin yerini alacak bir isim üzerinde anlaşamaması nedeniyle KDP liderinin görev süresi uzatılmıştı. 

Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim