Kayk: Direnişim Özgür veya Şehid Olmadan Sonlanmayacak

17.02.2016 11:48
Kayk: Direnişim Özgür veya Şehid Olmadan Sonlanmayacak
1948 Filistin İslâmi Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah, İsrail'in, 85 gündür açlık grevinde olan Filistinli Gazeteci Muhammed el-Kayk'ı sistematik olarak öldürme operasyonu yürüttüğünü belirtti.

85 gündür açlık grevinde olan Filistinli gazeteci Muhammed el-Kayk'ı ziyaret için gittiği el-Afule Hastanesi'nden zorla çıkarılan Salah, hastanenin önünde AA muhabirine gazetecinin sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kayk'ın ölümle yaşam arasında gidip geldiğini ifade eden Salah, şöyle konuştu:

“İsrail emniyet kurumları ve hükûmeti sistematik öldürme operasyonu yürütüyor. Bu nedenle Filistinli grupların açlık grevinin 85'inci gününde hızlı ve güçlü şekilde müdahale etmesi gerekir. Filistinli gazeteci, bir iskelete döndü ve uyarılara neredeyse hiç tepki vermiyor. İnme belirtileri var. Açlık grevinin doğası gereği sağlık durumunun risk barındırdığı biliniyor. Ayrıca Kayk sağlık kontrolü yaptırmayı kabûl etmiyor.”.

“Gençler Açlık Grevine Girecek”

Kayk'a destek olmak için açlık grevine girdiklerini öğrenen işgalci İsrail güçlerinin çılgına dönerek kendilerini ve Kayk'ın diğer ziyaretçilerini zorla dışarı çıkardığını anlatan Salah, şiddetin bununla da sınırlı kalmadığını ve beraberindeki açlık grevi yapan 3 gencin gözaltına alındığını, birinin ise ciddi şekilde dövüldüğünü ifade etti.

Salah, “Gelecek saatlerde çok sayıda Arap genç, Arap yöneticilerin de katılımıyla açlık grevi yapacak.” diye konuştu.

Kayk: Direnişim Özgür veya Şehid Olmadan Sonlanmayacak

Salah, Kayk'ın kendisine vasiyet niteliğinde bir mesaj bıraktığını ve bu mesajda, açlık grevini Filistin halkına yapılan zulmü sonlandırmak, Filistin davasını uluslararası topluma taşımak amacıyla yaptığını, ailesine ve arkadaşlarına özlemlerini ifade ettiğini, kendisine destek olan herkese teşekkürlerini sunduğunu, direnişinin özgür veya şehid olmadan sonlanmayacağını belirttiğini aktardı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim