Kayacan: 'Bu Şartlarda YAŞ Toplanır'

29.07.2011 21:11
Kayacan: Bu Şartlarda YAŞ Toplanır
Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Kayacan, yeni istifa ya da emeklilik kararları gelmediği sürece şu anki durumun YAŞ’ın toplanmasına engel olmadığını belirtti.

Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Kayacan, yeni istifa ya da emeklilik kararları gelmediği sürece şu anki durumun YAŞ’ın toplanmasına engel olmadığını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Işık Koşaner ile kuvvet komutanlarının emeklilik kararları sonrası, Pazartesi günü başlaması beklenen YAŞ’ın toplanıp toplanmayacağı tartışma konusu oldu.

Konuyla ilgili bilgileri, Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Ali Fahir Kayacan NTV’ye verdi.

Kayacan, şu anki durumun devam etmesi durumunda yani başka istifa ya da emeklilik kararları olmaması halinde YAŞ’ın toplanabileceğini söyledi.

“YAŞ’ kanuna göre, şu an için konuşuyorum; benzer kararların gelmemesi durumunda, Yüksek Askeri Şura toplanabilir” diyen Kayacan, yeni istifa ya da emeklilik kararlarının gelmesinin de sürpriz olmayacağını söyledi.

YAŞ yasasına göre toplantıya vekaletten katılmanın mümkün olmadığını, katılımcıların mutlaka orgeneral olması gerektiğini söyleyen Kayacan şunları söyledi:

“Öncelikle Genelkurmay Başkanlığı’na doğrudan atama yapılması mümkün değil. Bu, Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Ve bu kişinin kuvvet komutanlığı yapmış olması gerekiyor. Şu ana kadar hakkında herhangi bir haber gelmeyen Jandarma Komutanı Necdet Özel ise kuvvet komutanı sayılmıyor.

Bu şartlarda Özel’in Genelkurmay Başkanı olması mümkün değil. Öncelikle kuvvet komutanı olması lazım ki Kara Kuvvetleri’ne ataması olursa 1 gün o görevde kaldıktan sonra Genelkurmay Başkanı olması mümkün. (NTV) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim