1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Katliamların Nedeni ABD'nin 'İHA Testi'
Katliamların Nedeni ABD'nin 'İHA Testi'

Katliamların Nedeni ABD'nin 'İHA Testi'

ABD'ye ait insansız hava araçlarının sivillere yönelik katliamlarının eksik olmadığı Yemen'in, Pentagon'un yeni savunma stratejisinin bir parçası olduğu belirtiliyor.

A+A-

Yemen Meclisi, Amerikan insansız hava araçlarının ülkede El Kaide'ye karşı yürütülen operasyonlara katılmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Yemen'deki ölümler, ABD'nin 7 ay önce açıkladığı yeni İHA projesinin bir parçası. Hem Pentagon'un hem de CIA'in Yemen'de yürüttüğü 'paralel İHA savaşları'nın, Obama yönetimi tarafından aylar önce hazırlanan ve gizli tutulan insansız hava aracı stratejinin bir test alanı olduğu ifade ediliyor. Bu konuda en acı örneklerden biri, geçtiğimiz günlerde Yemen'de bir düğün konvoyuna düzenlenen ve 12 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan İHA saldırısı olmuştu.

11 YILDIR VURUYOR

Cibuti'deki Amerikan üssünden gerçekleşen saldırı ile El Kaide hedeflerinin vurulduğu iddia edilse de yerel kaynaklar öldürülen insanların sivil olduğunu vurguluyor. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum