1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Katliamlara Kör Ama Kruvasan Yasağı Manşette
Katliamlara Kör Ama Kruvasan Yasağı Manşette

Katliamlara Kör Ama Kruvasan Yasağı Manşette

NTV internet sitesinde çıkan habere göre "Radikal Dinciler" Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgelerde ve özellikle Halep'te birçok insanlık dışı ve saçma kanunlar yürürlüğe koymuşlar.

A+A-

Haksöz Haber

Dün NTV internet sitesinde çıkan habere göre "Radikal Dinciler" Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgelerde ve özellikle Halep'te "birçok insanlık dışı ve saçma kanunlar" yürürlüğe koymuşlar.

Kadınların kılık kıyafetleri konusunda çeşitli yasaklar getirildiği gibi şimdi de Ayçöreği ve Kruvasan imalat ve tüketimine yasak getirilmiş.

Bir haber kanalının Suriye'deki katliamlardan bihaber olma ahmaklığını göze alarak kamuoyunu bilinçli olarak yanıltıp, İslamcılara karşı nefreti pompalayan bu haberi haberciliğin nelere kadar düşüceğinin bir örneğidir.

Bu haber gerçeklerden tamamen uzak hatta gerçekleri çarpıtıcı bir çabadır. İnsanlar Halep'te ekmek ve su bulamazken Kruvasan'ı mı seçecekler. Esed ve işbirlikçilerinin katliamlarını görmeden yapılan böyle bir iftira ahlaksızca ve insafsızcadır. Tıbbi yetersizlik ve açlıktan ölen çocuklara ve insanlara çok büyük bir hakarettir.


NTV’nin Haberi:

Suriye'de ayçöreği ve kruvasana yasak

İç savaşın yaşandığı Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgeleri kontrollerinde tutan radikal dinci örgütler, gündelik yaşama ilişkin birçok yasak getiriyor.

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te kadınların kılık kıyafetine getirilen yasakların ardından şimdi de ayçöreği ve kruvasana yasak getirildi.

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, radikal dinciler Halep'te ayçöreği ve kruvasanı "Batı sömürgeciliğinin simgesi" olarak gördüğü için yasakladı.

Radikal dincilerin ayçöreğini yasaklama gerekçesi ise tarihin derinliklerinde gizli. Osmanlıların 1683'te başlattığı Viyana kuşatmasını tamamlamadan geri dönmesinin ardından, Batılıların bayraktaki aydan esinlenerek yaptıkları ayçöreğiyle kutlama düzenledikleri belirtiliyor.

HALK BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Halep'te yürürlüğe konan yasaklar halkı da ikiye bölmüş durumda. Bazı Halepliler iç savaşla yaygınlaşan cinsel saldırı, cinayet ve yağmalama gibi suçların şeriat kanunlarıyla engellenebileceği görüşünde.

Ancak birçok Halepli de şeriat kanunlarını hoş karşılamıyor. Halep'te radikal dinciler, geçtiğimiz ay kadınların uygunsuz ve dar kıyafet giymesi ve bu giysilerle sokağa çıkmasına da yasak koymuştu.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum