1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Katliam Yok Diyen Kürt Gazeteciye Tehdit
Katliam Yok Diyen Kürt Gazeteciye Tehdit

Katliam Yok Diyen Kürt Gazeteciye Tehdit

Rojava'da katliam yok diyen Kürt gazetecinin tehdit telefonları aldığı öğrenildi.

A+A-

Suriyeli Kürt gazeteci Siyamend Haco, Kürt bölgesinde (Rojava) Özgür Suriye Ordusu ve dini gruplar tarafından Kürt katliamının olmadığını söylediği için PYD tarafından ölüm tehditleri aldı.

Haco’nun yöneticisi olduğu medya kurumu, yaptığı açıklamada, “Gazeteci Haco, PYD’nin insan hakları ihlallerini eleştirdiği ve Kürt katliamının olmadığını dile getirmesi nedeniyle ölüm tehditleri aldı. PYD, Haco ve yakınlarını telefonla aradı ve bir hafta içinde Haco’yu yok edeceklerini dile getirdiler. Haco doğruları yazmaya devam edecektir.” denildi.

Suriye’de iç savaş çıktığından beri bölgedeki gelişmeleri yazan gazeteci Siyamend Haco, aynı zamanda Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi’nde görev yapıyor. Geçen hafta açıklamalarda bulunan Haco, Suriye’nin Kürt şehirlerinin tamamında birlikte çalıştığı arkadaşları olduğunu, gelişmeleri olay yerinden takip ederek en doğru şekilde yazdıklarını dile getirmişti. Kürt bölgesinde herhangi bir katliamın olmadığını anlatan Haco, PYD ile rejime karşı savaşan Müslüman gruplar arasında çatışmalar olduğunu belirtmişti. Haco, PKK’ya yakın medya organlarının ‘Kürtler katlediliyor’ haberlerinin aksine “PYD, uzun zamandır Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birliklerin sivil Kürtleri katlettiğini söylüyor. Bölgedeki hiçbir arkadaşımız bunu doğrulamıyor.” demişti. Haco, PYD’nin bugüne kadar Beşşar Esed rejimiyle bağlantısını kesmediğinin bir gerçek olduğunu belirtmiş, PYD’nin Baas rejiminin Kürt bölgesindeki kurumlarını koruduğunu herkesin bildiğini dile getirmişti. Haco’nun bu açıklamalarından sonra terör örgütü PKK’nın Suriye yapılanması PYD’den den ölüm tehditleri aldı. Kürt gazeteci Haco’nun yöneticisi olduğu KurdWatch, yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Gazeteci Siyamend Haco, Suriye’nin Kürt bölgesinde PYD’ye bağlı YPG’nin insan hakları ihlallerini sürekli yazdı. YPG’nin insanları kaçırma, işkence çektirme, hatta öldürme gibi eylemleri günlük hayatta devam ediyor. Haco da bunları sert dille eleştirdi ve karşı çıktı.” denildi.

Gazeteci Haco’nun Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi’nin de bölge temsilci olduğu ve Kürt bölgesindeki ihlalleri sürekli rapor haline getiren bağımsız kişi olduğu belirtilerek, “Haco temmuz ayının başında Almanya güvenlik kurumları tarafından uyarıldı. Avrupa’daki PKK yapılanmasının Haco’yu ciddi bir şekilde eleştirdiği vurgulandı. Geçen gün ise Haco ve akrabalarına kimliği belirsiz kişilerce telefon edildi. Telefonda PYD’nin Haco’yu bir hafta içinde yok edeceği belirtildi. Biz bu telefonun korkutma amacıyla yapılmış olmasını umut ediyoruz. Kurum olarak Suriye’de Kürt halkıyla ilgili gelişmeleri doğru şekilde yazmaya devam edeceğiz. Burada insan hakları ihlallerine sessiz kalmayacağız.”

Zaman

HABERE YORUM KAT

1 Yorum