Katliam Uçakları Libya’ya Gönderiliyor

22.04.2011 16:46
Katliam Uçakları Libya’ya Gönderiliyor
Libya hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri'nin NATO operasyonu çerçevesinde ülkede silahlı insansız uçak konuşlandırma kararına tepki gösterdi.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsansız uçaklar daha fazla sivili öldürecek ve bu çok üzücü" dedi.

Halid Kaim ayrıca ülkesine daha fazla hava saldırısı düzenlenmesinin, Amerika ve NATO'nun Libya'da demokrasiyi desteklemeye çalıştıkları iddialarını zayıflatacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama Libya'daki NATO operasyonlarında silahlı insansız uçaklar kullanılmasına izin vermişti.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, füzeler de taşıyan Predator tipi pilotsuz uçakların, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin daha isabetli bir şekilde hedef alınmasını sağlayacağını belirtti.

Robert Gates aldıkları kararın Libya'da yürütülen operasyonun başarısız gittiğinin kanıtı olduğu yolundaki iddiaları ise reddetti.

Gates, tam tersine bunun ülkesinin Libya'daki gelişmelere daha müdahil olacağını gösterdiğini vurguladı.

ABD Savunma Bakanı ayrıca ülkesinin eşsiz becerileri göz önünde bulundurulduğunda, silahlı insansız uçak kullanımının az bir katkı anlamına geldiğini söyledi.

İkisi Libya'da NATO'nun kullanımına sunulan bu uçaklar halen Pakistan-Afganistan sınırında kullanılıyor.

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim