Katlamalı Harç Alımı Durduruldu

06.02.2015 11:53
Katlamalı Harç Alımı Durduruldu
Üniversiteyi uzatan öğrencilerden alınan katlamalı harç uygulaması Şubat sonuna kadar durduruldu. YÖK'ten daha önce yapılan açıklamada konunun Başbakan Davutoğlu'na iletildiği belirtilmişti.

Kasım 2014’te Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle üniversiteyi uzatan ve bir dersi üç kereden fazla alanlar için  ‘katlamalı harç’ sistemi getirildi. Sistem bahar yarı yılı için uygulanmaya başlanmıştı.

Buna göre üniversitede bir dersi üçüncü kez veya daha fazla alan öğrenciler o ders için, üniversiteyi uzatan öğrenciler ise her ders için yüzde 50, yüzde 100, yüzde 300 katlamalı olarak katkı payı ve öğrenim ücreti ödüyor. Ücret, alınan ders sayısına ve bölüme göre değişmekle birlikte genelde bin 500 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. Üniversitelilerin hesaplarına göre uzaktan öğretim ile mühendislik okuyan bir öğrenci için harç 7 bin TL’yi buluyor.

Öğrencilerin itiraz ettiği uygulamayı YÖK,  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettiklerini  açıklamıştı.  Yapılan yazılı açıklamada “Bu görüşmede konu müzakere edildi ve kendileri sorunun çözümüne yönelik çalışma başlatılması talimatını verdiler. Çok kısa bir süre içerisinde bu konuda gelişme kaydedileceğini umuyoruz” denmişti.   

Al Jazeera 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim