Katil İran, Halep'teki Katliamını Böyle Kutladı

15.12.2016 20:34
Katil İran, Halep'teki Katliamını Böyle Kutladı
Halep'te yaşanan katliam İran'da farklı şekillerde 'kutlandı'.

Melahat Kemal / Timeturk

Suriye'nin Halep kentindeki İran katliamını "kutlayan" İranlı üniversite öğrencileri Tahran sokaklarında tatlılar dağıtırken, radikal Şii medya da sayfalarında zafer naraları attı.

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER TATLI DAĞITTI

İran'ın başkenti Tahran'da üniversite öğrencileri Halep'teki İran katliamını tatlı dağıtarak kutladı.

Tahran'daki İmam Sadık üniversitesi öğrencileri, ellerinde  Şii milis örgütleri Hizbullah, Haşd-i Şabi, Fatimiyyun  ve Zeynebiyyun tugaylarının logolarının bulunduğu afişlerle tatlı dağıttı.

"TÜRKİYE İÇİN AĞIR BİR MAĞLUBİYETTİR"

Tahran Valiliği bünyesinde yayın yapan muhafazakar Hemşehri gazetesinde Muhammed Karbasi, "Halep'in özgürleştirilmesi"nin Suriye'nin kuzeybatısının tüm kontrolünü ele geçirmek için önemli bir başlangıç olarak değerlendirdi.

Karbasi "Halep'in yeniden fethi, sadece bir şehrin arınması değil aynı zamanda ABD ve Türkiye başta olmak üzere Batı-Arap eksenin ağır bir mağlubiyete uğramasıdır" dedi.

"İRAN'IN LİDER OLACAĞI ORTADOĞU'DA YENİ BİR SAYFA AÇILMIŞTIR"

İran Devrim Muhafızları'na yakınlığı ile bilinen Civan gazetesinden Muhammed Babai Halep'teki zaferin sonuçlarının Suriye ile sınırlı olmadığını yazdı.

Babai yazısında "Halep'teki savaşın bu şekilde sonuçlanması gelecekte İran liderliğinin kontrolü altında olacak Ortadoğu için yeni bir sayfanın açılmasıdır" dedi.

HAMANEY'İN TEMSİLCİSİ MOLLADAN KASIM SÜLEYMANİ'YE TEBRİK

İran dini lideri Hamaney'in Devrim Muhafızları dış operasyonlar birimi Kudüs Güçleri temsilcisi Molla Ali Şirazi Kasım Süleymani'ye yolladığı mesajında Halep'teki katliamı öven ifadeler kullandı.

Ali Şirazi Süleymani'ye mesajında  Halep katliamından "benzersiz bir zafer olarak" bahsetti ve "Hz.Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü öncesindeki en büyük bayram " diyerek Süleymani'yi kutladı.

RUHANİ ESED'İ ARAYARAK TEBRİK ETTİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Esed'i arayarak "Halep zaferi"nden dolayı kendisini tebrik etti.

Ruhani Esed'e "Halep zaferi, teröristler ve onları destekleyenlere karşı Suriye halkı için büyük bir zaferdir" dedi.

Esed de karşılığında Ruhani'ye zor zamanlarda Suriye rejimi ve halkının yanında olduğu için teşekkür ederek bunu hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

HAMANEY'İN DANIŞMANI: SONRAKİ HEDEF MUSUL

Hamaney'in dış politika danışmanı Yahya Safavi "Halep'in özgürleştirilmesi" hakkında açıklamalarda bulundu.

Safavi "İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasındaki ittifak Halep'in özgürleştirilmesini sağladı ve sırada Musul'un özgürleştirilmesi var" dedi.

Etiketler: ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim