1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Katil Esed’e Destek İçin Rus Gemileri Yolda
Katil Esed’e Destek İçin Rus Gemileri Yolda

Katil Esed’e Destek İçin Rus Gemileri Yolda

İtartas haber ajansı, Rusya genelkurmay başkanlığından bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Rusya savaş gemilerinin Suriye karasularına doğru yola çıkmaya hazırlandığını belirtti.

A+A-

Suriye’deki despot Beşşar Esed rejimine karşı başlatılan ayaklanmada ilk günden bu yana Şam yönetimine verdiği destek ile büyük tepki toplayan Rusya, Suriye’nin Tarsus Limanı’ndaki üssün güvenliğini temin etmek için bu ülkeye yeni savaş gemisi gönderme hazırlığında. İtartas haber ajansı, Karadeniz donanmasında bir kaç savaş gemisinin Suriye’ye doğru yola çıkmak üzere hazır bekletildiğini ileri sürdü

Baascı-despot Beşşar Esed rejiminin yıkılıp yerine İslami bir yönetimin gelmesinden büyük telaşa kapılan Rusya’nın, Suriye’deki çıkarlarını kaybetmemek için bu ülkeye yeni savaş gemileri gönderme kararı aldığı bildirildi. İtartas haber ajansı, Rusya genelkurmay başkanlığından bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Rusya savaş gemilerinin Suriye karasularına doğru yola çıkmaya hazırlandığını belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen Rus yetkili, Akdeniz bölgesi Rusya’nın Karadeniz donanmasının sorumluluk alanında yer aldığını ve bu yüzden Karadeniz donanmasına bağlı savaş gemilerinin Suriye’nin Tarsus Limanı’ndaki üssün güvenliğini temin etmek üzere bölgeye gönderilebileceğini kaydetti.

Söz konusu yetkili, şu anda Karadeniz donanmasında bir kaç savaş gemisinin Suriye’ye doğru yola çıkmak üzere hazır bekletildiğini vurguladı. Muhaliflerin direnişi karşısında her geçen gün köşeye sıkışan Beşşar Esed’in iktidarını kaybetmemesi için büyük çaba harcayan Rusya’daki Putin yönetimi, daha önce de savaş gemilerini Akdeniz’e göndererek Batı’ya “Şam yönetiminin yanındayız” mesajı vermişti. Suriye’de askeri müdahaleye şiddetle karşı çıkan Rusya üç savaş gemisini bu ülkenin karasularına göndermişti. Suriye’de uluslararası baskılara rağmen, uzun zamandır süren halk ayaklanmasını şiddetle bastırmaya devam eden Beşşar Esed yönetimi, muhtemel bir dış müdahaleyi engellemek için en büyük silah tedarikçisi olan Rusya’nın donanmasına karasularını açmıştı. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT