1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. Katar’dan Körfez Krizinde Diyalog Çağrısı
Katar’dan Körfez Krizinde Diyalog Çağrısı

Katar’dan Körfez Krizinde Diyalog Çağrısı

Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, ülkesinin, egemenliğine dokunmayacak şekilde diyalog yoluyla Körfez krizini çözmek için hazır olduğunu bildirdi.

17 Aralık 2017 Pazar 08:53A+A-

Katar’ın resmî haber ajansı QNA’ya 18 Aralık Katar Ulusal Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, ülkesinin içişlerine karışma girişimlerini kabul etmediklerini söyledi.

AA’da yer alan habere göre, “terörü destekledikleri” yönündeki iddiaları yalanlayan Al Sani, abluka uygulayan ülkelere Katar’ı vesayet altına almaya çalışmakla suçladı.

Ulusal günü haksız bir abluka altında kutladıklarını dile getiren Al Sani, bu ablukanın, Katar’ın, ilkelerinden ve egemenliklerinden vazgeçerek kendilerine tabi olması amacı taşıdığı değerlendirmesinde bulundu.

Yapılmak isteneni kesinlikle kabul etmediklerini belirten Al Sani, abluka krizinin uygulayıcısı ülkelerin kötü niyetlerini ortaya çıkardığını ifade etti.

“Krizin başından bu yana değişmeyen tutumumuz, egemenliğe dokunmayacak ve içişlerine karışılmayacak şekilde diyaloğun tek yol olduğuydu.” diyen Al Sani, Katar’ın krizi yönetmeyi ve yansımalarının üstesinden gelmeyi başardığını sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran’da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT