1. HABERLER

  2. HABER

  3. Katalonya’da Ayrılıkçıların Zaferi
Katalonya’da Ayrılıkçıların Zaferi

Katalonya’da Ayrılıkçıların Zaferi

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya meclisi için yapılan seçimlerde sandık başı anket sonuçlarına göre, bağımsızlık yanlısı partiler beklenenden fazla oy aldı.

A+A-

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya meclisi için yapılan seçimlerde sandık başı anket sonuçlarına göre, bağımsızlık yanlısı partiler beklenenden fazla oy aldı. Birinci gelen partinin yanlıları düzenledikleri mitingde bağımsızlık sloganları attı.

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Katalonya özerk yönetiminde yapılan meclis seçimlerinde sandık başı anket sonuçlarına göre, bağımsızlık yanlısı Junts pel Si ve CUP partileri oyların yüzde 49,8'ini aldı.

Buna göre, 135 sandalyeli Katalan parlamentosuna, "Junts pel Si" 63-66, "Ciudadanos" 19-21, "Catalunya si que es pot" 12-14, "Katalonya Sosyalist Partisi" (PSC) 14-16, "Halk Birliği Adaylığı" (CUP) 11-13, "Katalonya Halk Partisi" (PPC) 9-11, "Katalonya Demokratik Birlik" (UDC) 0-3 milletvekili soktu.

Seçimlerde Katalan milliyetçisi CUP'un beklenenden fazla milletvekili çıkarttığı görüldü.

Partilerin aldıkları oy yüzdelerine bakıldığında, bağımsızlık isteyen "Junts pel Si" (yüzde 40,7) ile "CUP" (yüzde 9,1) oyların yüzde 49,8'ini aldı. İspanya'dan ayrılmaya karşı çıkan diğer siyasi partiler ise oyları bölüştü.

"Junts pel Si"nin Katalonya'da iktidara gelmesi için daha önceden tahmin edildiği gibi "Halk Birliği Adaylığı" (CUP) partisi ile ittifak kurması ya da bu partiden dış destek alması gerekiyor.

5,5 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Katalonya’da şimdiye kadarki en yüksek katılımlı seçim gerçekleşti.

“Güle güle baba”

CUP partisinin adayı Antonio Banos, twitter hesabından "Adios Papa" (gülü güle baba) adlı şarkı eşliğinde "İspanyol devletine adanmıştır. Düşmanlık olmaksızın, güle güle" yazılı  mesaj gönderdi.

Junts pel Si partisinin balkon konuşması için Barcelona'daki El Born Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalık, sandık başı sonuçlarının açıklanmasının ardından bağımsızlık sloganları atı.

Bağımsızlık yanlılarının Katalonya parlamentosunda çoğunluğu elde ederek, en azından bağımsızlık sürecini hayatta tutmayı başardılar.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT