1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Kassam Tugayları Tel Aviv'deki Havalimanını Vurdu
Kassam Tugayları Tel Aviv'deki Havalimanını Vurdu

Kassam Tugayları Tel Aviv'deki Havalimanını Vurdu

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nı M75 füzeleriyle vurduğunu bildirdi.

A+A-

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nı M75 füzeleriyle vurduğunu bildirdi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, "Tel Aviv kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ben Gurion Havaalanı, 4 adet M75 füzesiyle vuruldu. Ben Gurion Havaalanı, ilk kez hedef alındı" denildi.  

Açıklamada ayrıca, Askalan'a 5, Aşdod'a 9 füze fırlatıldığı, Tselim Askeri Üssü'nün de 6 füzeyle hedef alındığı kaydedildi.

Öte yandan işgal ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner, sosyal paylaşım sitesi Twetter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan 3 roketin, Tel Aviv el-Kubra bölgesinde "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti. Lerner, saldırının ardından bölgede sirenlerin çalmaya başladığını ifade etti.

Benzin istasyonuna roket düştü

Gazze'den İsrail'e atılan roketlerden birinin benzin istasyonuna isabet etmesi sonucu 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

Davut'un Kızıl Yıldızı adlı yardım kuruluşunun sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada, "Aşdot'taki bir benzin istasyonuna düşen roket nedeniyle 1'i ağır 8 kişi yaralanmıştır" denildi.

İşgal ordusu tarafından yapılan açıklamada da Gazze'den atılan 1 roketin "Demir Kubbe" füze savunma sistemi tarafından imha edildiği ifade edildi.

Operasyonların ismi "Yenmiş ekin yaprakları" 

İzzeddin el-Kassam Tugayları, saldırılara karşı düzenledikleri operasyonları, "El-Asfu'l-me'kul" (Yenmiş ekin yaprakları) olarak adlandırdı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, bir televizyon kanalında yayınlanan açıklamasında, "Düşmanın saldırısını sınırlı bir çatışma kabul ederek, kendisine gerçekte yapabileceklerimizin çok çok azıyla karşılık verdik" dedi. 

"Savaşı başlatanın, tehditler savurup sonra da saldıran İsrail olduğunu ancak ne zaman sona ereceğine onun karar veremeyeceğini" ifade eden Ebu Ubeyde, kendilerini, işgal komutanların iddia ettiği gibi 1 hafta 10 günlük bir operasyonun aksine çok uzun sürecek bir savaşa hazırladıklarını vurguladı.

"Filistin halkı hedeflerine ulaşıncaya kadar durmayacak"

Saldırılara karşı verilen mücadeleyi "Yenmiş ekin yaprakları" olarak adlandırdıklarını aktaran Ebu Ubeyde, "Batı Şeria'da, Gazze'de ve 1948'de işgal edilen topraklarda başlayan devrim dalgası, Filistin halkı hedeflerine ulaşıncaya kadar durmayacak. Düşmanın evleri yıkması, kadın ve çocuk öldürmesi ancak ısrar ve güvenimizi arttıracak, saldırılara verdiğimiz karşılıklar ağırlaşacak" diye konuştu.

Ebu Ubeyde ayrıca, ilk defa İsrail'in en uzak noktasını füzelerle vurduklarını sözlerine ekledi.

"Yenmiş ekin yaprakları" tabiri, Kuran-ı Kerim'de Fil suresinde konu alınan, Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'ye ait fil ordusunun, Ebabil kuşları tarafından atılan küçük taşlar nedeniyle "yerle bir olma hali" için kullanılıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum