1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 'Kasabalardan Kudüs’e Gidişlerimizi Engelliyorlar'
'Kasabalardan Kudüs’e Gidişlerimizi Engelliyorlar'

'Kasabalardan Kudüs’e Gidişlerimizi Engelliyorlar'

Muad Hatip babasına getirilen yasağı ve Kudüs'te son bir ayda yaşananları Al Jazeera'ye anlattı.

A+A-

Sümeyye Ertekin / Al Jazeera

İsrail’in son zamanlarda Kudüs’te Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa’ya girişine getirdiği kısıtlamalar, kentte gerginliği üst seviyeye çıkardı. Ancak İsrail’in katı uygulamaları sadece Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişlerine kısıtlama getirmesiyle sınırlı değil. Filistin’deki İslami Hareket’in liderlerine de ülkeden çıkış yasağı getirildi. İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah’a getirilen yasağın ardından şimdi de Salah’ın yardımcısı Şeyh Kemal Hatip’e yasak geldi.

Yasağın gerekçesi; 'İsrail’in güvenliğine risk'

Kemal Hatip 25 Ekim pazar günü Burak Derneği’nin düzenlediği bir konferansa katılmak için İstanbul’a gelecekti.  Hatib’in uçak bileti dahil bütün işlemleri tamamdı. Ancak 18 Ekim’de Hatib’in evine bir tebligat gitti. O tebligatta kendisine yurt dışına çıkış ve Kudüs’e giriş yasağı getirildiği tebliğ edildi. Gerekçe olarak ise İsrail’in güvenliğine risk oluşturmasıydı. Kemal Hatib bu yasaktan dolayı Türkiye’ye gelemedi. Ancak aynı programa katılmak için İstanbul’a gelen eşi Nema Hatip ve oğlu Muad Hatip, Kemal Hatib’e getirilen yasağı ve son zamanlarda Kudüs’te Filistinlilere yönelik şiddet uygulamalarını Al Jazeera’ye anlattı.

Politik felsefe alanında yüksek lisans yapan 30 yaşındaki Muad Hatip iki gün önce babasının yurt dışına çıkış yasağı ile ilgili evlerine gelen tebligatı şöyle anlatıyor:

“İki gün önce biz Türkiye’ye gelmeye hazırlanırken babama İsrail İçişleri Bakanlığı’ndan ve İç Güvenlik İstihbaratı Şabak’tan bir tebligat geldi. Tebligatta 18 Ekim’den itibaren bir ay yurtdışına çıkış yasağı getirildiği yazıyordu. Bize söyledikleri gerekçe ise Kemal Hatip’in ülke dışına çıkmasının İsrail’in güvenliğini ciddi riske atacak bir durum olduğu iddiasıydı. Eğer bir şekilde babam ülkeden çıksaydı, bu sefer yasağı deldiği için mahkemeye çıkarılıp yargılanacak; hapse atılacaktı. Babam gibi İslami Hareket liderleri ülke dışına çıktıklarında  İslami toplumun Mescid-i Aksa’yı, Kudüs ile bağlarını güçlendirmek için çalışıyorlar. Bu da İsrail’in hoşuna gitmiyor. Bu yüzden onun ülke dışına çıkarak hareket halinde olmasını ve Kudüs ile Mescid’i Aksa’yı anlatmasını istemiyorlar.”

'Kasabalardan Kudüs’e gidişlerimizi engelliyorlar'

Kudüs’e bir buçuk saat uzaklıktaki Kofor Kunna kasabasında oturduklarını söyleyen Muad Hatip, son zamanlarda Filistin’in şehir ve kasabalarından Kudüs’e girişlere ciddi engellemeler olduğunu anlatıyor:

“Bir Filistinli olarak  normalde Kudüs’e gittiğimizde bazen '50 yaş altı erkekleri almayacağız' derlerdi. Biz de Mescid’i Aksa’nın kapısında, etrafında, caddede bir şekilde namaz kılardık. Ama son zamanlarda daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yapıyorlar. İsrail şimdi de köylerden, çevre şehirlerden Kudüs’e gidecek otobüslere bile izin vermiyor. Yollarda barikatlar kurup engelliyorlar."

Polis koruması altında şiddet

Son bir aydır İsrail’in Mescid’i Aksa’ya girişleri kısıtlaması nedeniyle patlak veren olaylar ile ilgili Hatip, İsrailli yerleşimcilerin polis koruması altında Mescid’i Aksa’ya girerek şiddet kullandığını ve Filistinlileri provoke ettiğini anlatıyor:

"İsrailli yerleşimciler Aksa’ya giriyor ve şiddet uyguluyorlar. Filistinliler onları protesto etmek için tekbir dahi getirseler, polis Müslümanlara saldırıyor. Yerleşimciler polis koruması altında Filistinlilere saldırıyor. Netenyahu yeni bir kanun çıkarttı. Bu kanunda İsrail polisine şüpheli gördüğü kişileri vurma hakkı veriyor. Bu yüzden Aksa ve çevresinde çıkan olaylarda şimdiye kadar 50 kişiyi şehit ettiler."

Hatip polisin Filistinliler’in üzerinde silah olduğu iddiasıyla öldürmesi ile iglili ise şunları söylüyor:

“Öldürdükleri kişileri neden öldürdüklerini dünyaya anlatmak için bir bahane üretmeleri gerekiyordu.  Bu yüzen öldürdükleri kişilerin üzerinde silah olduğunu iddia ediyorlar şimdi. Hâlbuki yalan. İlk öldürdükleri kişinin öldürülme anı videosu ortaya çıktı. Orada görülüyor ki şehidin üzerinde bıçak yok. Sonradan yanına bıçak konuyor. Bu da Filistinliler arasında büyük öfkeye neden oldu ve protestolar başladı. Halbuki birinin elinde bıçak bile olsa -ki bu yalan- onu öldürmeden etkisiz hale getirebilirler.”

'Radikal Yahudiler Netenyahu’ya baskı yapıyor'

Filistin’de İslami Hareket’in siyasi kanadı liderlerinden Şeyh Sami Masri ise Kudüs’te son zamanlarda yaşananların İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun seçim öncesi vaadi ile ilgili olduğunu söylüyor:

"Netenyahu seçimlerde özellikle radikal Yahudiler’e Mescid’i Aksa’nın altında olduğuna inanılan Süleyman Mabedi’ne özgürce girerek ibadet edeceklerini vaad etti. Yani şu andaki Mescid’i Aksa’ya... O radikaller şimdi sık sık Mescid’i Aksa’yı basarak Netenyahu’ya baskı yapıyorlar. ‘Sen vaadini yerine getirmiyorsun’ diyorlar. Bunu gerek İsrail medyasında gerek protestolarında işliyorlar. Yani Radikal Yahudiler Netenyahu’nun Filistinlilere karşı çıkardığı kanunları bile yetersiz görüyor ve baskı yapıyorlar. Ilımlı Yahudiler ise yaşanan olaylardan rahatsızlık duyuyor ve bir an önce sükunetin sağlanması için çağrı yapıyorlar. Çünkü ben iki gün önce Aksa’ya gittiğimde çok az kişi vardı orada ibadet eden. Ama sadece Aksa’da değil gerginlikten dolayı Ağlama Duvarı neredeyse boştu."

HABERE YORUM KAT