1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Kartel Medyası Oslo’ya Şaşı Baktı!
Kartel Medyası Oslo’ya Şaşı Baktı!

Kartel Medyası Oslo’ya Şaşı Baktı!

Oslo’daki kanlı saldırılar, Türkiye’deki birtakım medya kuruluşları ile ve Batı medyasının İslam’a ve Müslümanlara yönelik katı önyargısını bir kez daha ortaya çıkardı.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 03:25A+A-

Norveç’in başkenti Oslo’da hükümet binalarına yakın bir yerde meydana gelen patlama ve iktidar partisinin gençlik kampına yönelik gerçekleştirilen kanlı saldırılar, Türkiye’deki birtakım medya kuruluşları ile ve Batı medyasının İslam’a ve Müslümanlara yönelik katı önyargısını bir kez daha ortaya çıkardı. 92 kişiyi öldürdükten sonra tutuklanan Anders Behring Breivik’in İslâm karşıtı ve ırkçı görüşleriyle tanınan bir mason olduğunun ortaya çıkması İolayı müslümanlara yımkaya çalışan malum medyanın çuvallamasına sebep oldu. Bazı medya kuruluşlarının, saldırganın kimliği netleşince hiçbir şey olmamış gibi davranması ilginç bulundu.

BİR: MEDYAYA DERS OLSUN

İletişimci Ali Atıf Bir konuyla ilgili olarak Akit’e yaptığı açıklamada, medyadaki önyargı sebebiyle bu tür yayınların yapıldığını söyledi. İslâm ve terörün birbiri ile karıştırıldığını ifade eden Bir, bu durumun da Norveç’teki saldırı ile ortaya çıktığını belirtti. Bir, bu durumdan ders çıkarması gereken medyanın daha çok düşünmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin ırkçı ve İslâm düşmanı olduğunun kısa sürede ortaya çıkmaması durumunda İslam’a ve Müslümanlara yönelik karalamanın günlerce, haftalarca yapılacağından şüphe duymadığını kaydeden Ali Atıf Bir, “Bu olaydan sonra artık medyanın böyle bir saldırı olayı olduğunda düşünerek, araştırarak, emin olarak ve tartarak başlıklar atması gerekir” dedi.

TALU: FAST-FOOD GAZETECİLİĞİ

Gazeteci yazar Umur Talu da dünkü köşe yazısında medyanın tavrını eleştirdi. Talu, terör olayı olduğunda direkt 11 Eylül’ün akla geldiğini belirterek, bu peşin algı türüne tepki gösterdi. Talu, tepkisini şu cümlelerle dile getirdi: “Bu kadar mı saatler durur, bu kadar mı beyinler durur. Bu kadar mı oryantalist medya zihniyeti olur? Bu kadar mı Batı’nın önyargı dolu kimi gazetesinin ilk aklına gelen başlık burada da tercüme olur? Peki, siz hiç mesela, Bağdat’ta bomba patladığında, ‘Irak’ın 11 Eylül’ü’ diye bir başlık gördünüz mü? Afganistan’da NATO onlarca sivili vurduğunda ‘Kabil’in 11 Eylül’ü’ diye duydunuz mu? Ya da Batı medeniyetinin uçakları Libya’yı bombaladığında, hiç 11 Eylül oldunuz mu? Peki, Türkiye’nin en manipülasyoncu (emekli) genel yayın yönetmeni marifetiyle, karanlık Danıştay saldırısına ‘Türkiye’nin 11 Eylül’ü’ diye manşet atıldığını unuttunuz mu? Bu nasıl bir dildir, nasıl bir ezberdir, tamam emeğe saygısızlık etmeyelim ama nasıl bir fast-food gazeteciliktir?”

İŞTE BİR KISIM MEDYANIN İSLAM FOBİSİ

Güneş: El Kaide Oslo’yu vurdu: Saldırıda gözler El Kaide’ye çevrildi. Örgüt bir süre önce ABD’nin Afganistan operasyonuna destek verdiği için Norveç’i hedef alacakları tehdidinde bulunmuştu.

Habertürk: Kürt El Kaide’si mi vurdu: Kürt El Kaidesi Ensar El İslâm’ın sınır dışı edilmesi beklenen lideri Molla Krekar bir süre önce Norveçli siyasileri tehdit etmişti.

Cumhuriyet: Terör dehşeti: Afganistan mı, Molla Krekar mı, karikatürler mi? İkiz kuleler gibi Petrol Bakanlığı da sembolik.

Radikal: Norveç’in 11 Eylül’ü: Olağan şüpheli El Kaide.

Sözcü: Terör Norveç’i vurdu: Dinci terör örgütü El Kaide’nin tehdit ettiği Norveç’in başkenti Oslo, dün bombalı ve silahlı iki saldırıyla sarsıldı. Sözcü ayrıca utanmadan 2003 yılında gerçekleştirilen İstanbul’daki saldırı ile Oslo’daki saldırı arasında bağlantı kurmaya çalıştı.

Posta: Norveç’te şok!: Norveç istihbarat servisi PST, Şubat’ta yaptığı açıklamada, radikal İslâm’ın ülkede ciddi tehdit olduğunu ifade etmişti.

Vatan: Barışın başkentine bomba!: NATO üyesi Norveç, Afganistan’daki barış gücüne asker gönderdiği için El Kaide’den tehdit alıyordu.

Hürriyet: Norveç’in 11 Eylül’ü: Hürriyet, haberinde saldırıları El Kaide ve Ensar El İslâm’ın yaptığı üzerinde durdu.

Akşam: Norveç’in kalbinde terör: Batı medyasına göre faillerin listesinin ilk sırasında, El Kaide yer alıyor.

Milliyet: Terör Oslo’da

Milliyet’in haberinde İslâmcı bir örgütün saldırıyı üstlendiği yazılırken, Ensar El İslâm grubunun da yapmış olabileceği ifade edildi.

Taraf: Norveç’in 11 Eylül günü: Norveç’in Dagbladet gazetesi, saldırıda Petrol Bakanlığı’nın hedef alındığını öne sürerek, bazı kaynaklar Müslüman dünyasında infial yaratan Hz. Muhammed karikatürleriyle ilgili bir kitap yayınlayan VG gazetesinin hedef olabileceği ihtimalini ortaya attı.

Takvim: 11 Eylül gibi: El Kaide’nin Üsame Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra Avrupa ve ABD’de büyük eylemler yapacağı açıklanmıştı.

 

Hüseyin Kulaoğlu / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT