1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Kardeşlerimize Silah Doğrultmayacağız!”
“Kardeşlerimize Silah Doğrultmayacağız!”

“Kardeşlerimize Silah Doğrultmayacağız!”

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Libya'da asla silah doğrultan tarafta olmayacağını belirterek bölgede bundan sonra izelenecek yol hakkında net tavrı ortaya koydu.

22 Mart 2011 Salı 12:49A+A-

Partisinin bugünkü grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan önce BDP'li vekilin Diyarbakır'da polise tokat atmasına sert çıktı sonra da Türkiye'nin Libya'da izleyeceği yol hakkında önemli ipuçları verdi.

BDP'li Milletvekilinin Yaptığı Densizliktir!

BDP'li vekilin Diyarbakır'da polise tokat atmasını densizlik, kendini bilmezlik olarak değerlendiren Başbakan Erdoğan, milletvekilinin dokunulmazlık zırhı arkasına sığınarak polise tokat atması hakkında "Bu densizliktir, gereken yapılacak, bunun hesabı sorulacaktır!" dedi.

Erdoğan konuşmasında, "Gençleri şiddete teşvik etmek için her tezgaha başvuranlar şimdi de kendileri buna başladılar, dokunulmazlık ilkesi ile polise tokat atmak en ufak tabiri ile densizliktir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız, benim Kürt kökenli vatandaşım da kendilerini temsil ettiklerini iddia edenlerin nasıl bir ruh hali içinde olduklarını görsünler." diyerek tepkilerini sürdürdü.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

LİBYA İLE İLİŞKİMİZİ PETROL İLİŞKİSİ DEĞİLDİR

Bizim Libya ile ilişkimiz petrol ilişkisi değil. Bizim onlarla temasımız, oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamanın yanında, Libya'nın beraberliğini, bütünlüğünü sağlamaya yönelik gayretlerdir.  Atasözlerimize bile girmiş. Tobruk'un, Derne'niz, Zaaviye'nin derdi bizim derdimizdir. Orada hadiseler başladığından bu yana biz taraflarla diyalog halinde olduk. Kaddafiyle de bizzat görüşmeler yaptık. Aynı şekilde Dışişleri Bakanım da görüştü. Neden? Çünkü ilişkinin koptuğu an her şeyin bittiği andır. Bunu devam ettirdik.

25 bin civarında vatandaşımızı tahliye ettik. Orada 500'ye yakın vatandaşımız kaldı. Onlar da gelmek istemediği için kalıyor.

ONLAR ÖZ BE ÖZ KARDEŞİMİZDİR!

Trablusun da, Bingazi'nin de her bir ferdi bizim öz be öz kardeşidir.

En son dün akşam Obama'yla görüşmelerimiz oldu. David Cameron aradı. Libya'yı yarım saat değerlendirdik.

Kaddafi'ye onurlu bir şekilde çekilmesi tavsiyesini yeniledik. Libya'yı kendisinin de güveneceği birine terk etmesini istedik.

Biz, Libya kendi meselesini kendi çözsün istedik. Bizim, Libya'ya müdahale, askeri müdahale endişemiş haklı bir endişedir. Bu tür müdahalelerin nelerle sonuçlandığını gördük. Paris toplantısını elbette sorgulayacak, elbette eleştireceğiz.

Yani operasyon meşru bir zeminde yönetilmelidir. BM Güvenlik konseyinin aldığı 1970 ve 1973 sayılı kararlar bu çerçevede kullanılmalıdır. Biz NATO ile yapılacak toplantıda taraflara görüşlerimizi ileteceğiz, toplantı dün yapılacaktı ama bugüne ertelendi.

SİLAH DOĞRULTAN TARAF OLMAYACAĞIZ

Bu arada Mecliste milletvekillerimizi bilgilendirmek amacı ile bir oturum yapılmasını planlıyoruz. Şuanda Libya'da devam eden operasyonun Libyalılar ve bölgede ki halkların da şu şekilde görmesi bunun bir petrol operasyonu olması da bizim haklılığımızı ortaya koymuştur.

Libya'nın iç barışını temel hak olarak görüyor bunun esas olması için adımlarımızı atıyoruz, Türkiye asla ve asla Libya halkına silah doğrultan taraf olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum