1. HABERLER

  2. HABER

  3. Karayılan: Süreçten Geri Adım Atan Kaybeder
Karayılan: Süreçten Geri Adım Atan Kaybeder

Karayılan: Süreçten Geri Adım Atan Kaybeder

Murat Karayılan, geri çekilmelerin nereye olacağı, çözüm süreci ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konularını Dijle TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hasan Sancar’a anlattı.

A+A-

25 Nisan günü Kandil’de yaptığı basın açıklamasıyla örgütün silahlı unsurlarını Türkiye dışına çekeceğini açıklayan Murat Karayılan, geri çekilmelerin nereye olacağı, çözüm süreci ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konularını Dijle TV Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hasan Sancar’a anlattı. Bu süreçte geri çekilme tamamlanırsa sürecin ikinci aşamanın yeni yasaların hazırlanması gerektiğini bildiren Karayılan, yeni yasalarda demokratik bir Türkiye olması ve Kürtlerin inkarının kalkmasını istediklerini vurguladı. Karayılan, “Bu süreçte Türkiye’yi demokratikleştirecek, Kürt halkı içinde özgürce yaşayabileceği ve bütün diğer kimliklerin özgürce yaşayabileceği, diğer mezheplerden mesela aleviler, Süryaniler ve Asuriler tüm kesimlerin kendilerini içinde rahat görebileceği, eşitliğin olduğu ve dayatmanın olmadığı, toplumun çizgilerini dile getirecek. Kürt sorununun çözüldüğü bir anayasa olmalıdır. İnkarın kaldırılması ve Kürt varlığının kabul edilmesi önemlidir. Hem Türkiye’yi demokratikleştirmeli hem de Kürt sorununu çözmelidir” dedi.

Karayılan, PKK’nın silahlı unsurlarının Irak Kürt Federal Bölgesi’ne geleceğini fakat halkın arasına yerleşmeyeceğini ifade ederek, Federal Kürt Bölgesi Yönetimi’nden de destek olmaları gerektiğini söyledi. Karayılan, “Güçlerimiz güney Kürdistan’a çekilecek yalnız halkın arasına gitmeyecek. Güney Kürdistan’da medya savunma alanları var. Amerika bölgeye gelirken bile zorla gelmemişler, barış ile gelmişler. Her zaman savunulmuştur. Buralar gerillaların yeridir. Arkadaşlar orada varlar. Fakat sayı artacak. Biz umut ediyoruz ki Kürdistan bölgesel hükümeti bunu olumlu karşılar ve destek verir. Güçlerimiz burada yerleşecek eğitim çalışmalarını sürdürecek. Gerillayı zayıflatmayız. Bunu herkes iyi bilsin” diye konuştu.

Murat Karayılan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çözüm süreciyle ilgili yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştirerek, söylemlerin faşizan ve hegamonik bir söylem olduğunu söyledi. Atılan adımlardan sonra geri adımların atıldığı taktirde sorunlar yaşanacağına vurgu yapan Karayılan, kim geri adım atarsa kaybedenin de o olacağını söyledi. Karayılan, Öcalan ile yapılan diyaloğun sonuç verdiğini de ifade ederek, “Biz öyle zayıf, güçsüz bir dönemde değiliz ki, güçlü bir dönemdeyiz ve biz siyasi çözüm ilerlesin diye, diyalog zemini oluşturulsun, Öcalan’ın ilerlettiği diyalog zemini sonuç alıyor diye silahlı güçlerimizi geri çekiyoruz. Bu süreçte kim geri adım atarsa o zararlı çıkacaktır. İşte bunun için tüm halkımız tüm devrimci barışsever yurtsever kurumlar, başta kadın hareketi, gençlik hareketi, işçi hareketi, sivil toplum örgütleri herkes bunu bilmeli ki buna göre siyasi mücadeleyi daha da güçlendirmelidirler” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT