1. HABERLER

  2. HABER

  3. Karakola 400 Metrede Toplu Mezar
Karakola 400 Metrede Toplu Mezar

Karakola 400 Metrede Toplu Mezar

Bitlis Mutki’de Jandarma Karakoluna 400 metre uzaklıkta dün başlayan kazıda kayıp 12 kişinin kemiklerine ulaşıldı.

06 Ocak 2011 Perşembe 09:49A+A-

Toplu mezardan çıkan cesetlerin 3'ünün PKK'lı, 9'unun da PKK'ya katılmak için yola koyulan gençlere ait olduğu belirtiliyor.

Bitlis'in Mutki ilçesinde, Cumhuriyet Savcılığı tarafından boş bir arazide sürdürülen kazı çalışmasında, 12 insana ait kemik parçaları bulundu. Kazının yapıldığı alan Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı Karakolu'na sadece 400 metre mesafede bulunuyor.

KAYIP YAKINLARI BAŞVURDU, KAZI BAŞLADI

Kayıp yakınlarının başvurusu üzerine Mutki Cumhuriyet Savcılığının kararıyla, Mutki-Kavakbaşı karayolunun 1. kilometresinde çöplük olarak kullanılan bölgede 4 noktada kazı çalışması yapıldı. İlk açılan noktadaki kazılar sonucunda 12 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Kazı alanında 'gözlemci' sıfatıyla bulunan Bitlis Barosu Barosu Başkanı Avukat Enis Gül, yaptığı açıklamada, kazının sürdüğü ilk bölgede 9 kişinin kemiklerinin net bir şekilde belli olduğunu ve kemiklerin koruma altına alındığını söyledi. Gül, "Diğer 3 kişiye ait kemiklerse üst üste gömüldüğü için birbirine karışmış vaziyette" dedi.

İHD VE BARO KAZIDA GÖZLEMCİ OLDU

Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın ve Mutki Cumhuriyet Savcısının nezaretinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları, aralarında Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül, İnsan Hakları Derneği (İHD) Bitlis Temsilcisi Hasan Ceylan, BDP Bitlis İl Başkanı Mehmet Can Demir'in de bulunduğu bir grup tarafından izleniyor. Öte yandan İHD Genel Merkezi ve İHD Diyarbakır Şubesinden gelen bir heyet de, kazı alanına giderek incelemelerde bulundu. Heyettekilerin, incelemenin ardından Mutki'de bir basın açıklaması yapacağı bildirildi.

"Üç defa cesetlerin çukura gömüldüğüne şahit oldum"

1992'de kurulan karakol etrafında bulunan cesetlerin, PKK'ya katılmak için yola çıkan 9 PKK sempatizanı ile çatışmaya giren üç örgüt mensubuna ait olduğu iddia edildi. İlçede esnaflık yapan M.A., 1993, 1996 ve 1999 yılı olmak üzere 3 kez cesetlerin açıldığı çukurlara gömüldüğünü iddia etti. Kazının yapıldığı bölge için, 2 yıl önce savcılığa başvuran kayıp yakınlarının iddiasına göre, bölgede yaşanan çatışmalarda sağ ele geçen PKK'lılar yargısız infazla öldürülüp buraya gömülmüştü. Alican Kızılkaya'nın kardeşi Mehmet Nuri Kızılkaya, Mehmet Eren'in abisi Gülevi Eren ve Cevdet Çalgan'ın babası Mahmut Çalgan'ın yaptığı savcılığa yaptığı başvuruda, Mutki'de kazı yapılmasını talep etmişti. Bulunan kemiklerle, kayıp iddiasında bulunan ailelerden alınacak doku örneklerinin ve daha önceki kayıp başvurularından alınan doku örnekleriyle karşılaştırma yapılarak kimlik tespitine çalışılacağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT