1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özcan

  3. Karadavi’nin protestosu
Mustafa Özcan

Mustafa Özcan

Yazarın Tüm Yazıları >

Karadavi’nin protestosu

A+A-

Birileri, ABD’de Kur’an yakılmasını özgürlüğün nişanesi olarak görüyor.

Kimileri de Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’ın iğrenç ve kışkırtıcı karikatürlerini keza özgürlüğün bir nişanesi olarak takdim ediyor. Merkel de özgürlüğün ancak cesaretle yaşayabileceğini söylerken diğer taraftan da saldırgan karikatüriste ödül verdiği törende ABD’de Kur’an yakılması girişimlerini kınıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu! Selman Rüşdi ile başlayan İslam’a ‘edebi ama edep ve adap dışı’ saldırı ve onun ötesinde fiili saldırılar hep kollanıyor ve cesaret olarak takdir görüyor ve ödüllere layık bulunuyor. Öbür taraftan da nifakın en adisi yapılarak güya Müslümanlar korunuyor ve kollanıyor. Batı bu ikiyüzlülüğe son vermeli ve İslam dünyası da konunun takipçisi olmalıdır. Ama ne gezer! Türk basını gibi Arap basını da meseleye kör. Karadavi, Arap basınında Merkel’in malum karikatüriste ödül vermesi haberini satır aralarında görebildiğini ve kimsenin de meseleyi gündeme getirmediğini ifade etti. El-Cezire’deki Eş-Şeriatü Ve’l hayat adlı programında kazanç/kesp meselesini işlerken girişi bu meseleye ayırdı ve teessüflerini dile getirdi. Sadece Katarlı yazarlardan Fatma Suveydi’nin meseleye eğildiğini ve uzandığını ve Merkel’i eleştiren bir yazı yazdığını ve kendisinin de daha ziyade bu makale ile meseleden tam manasıyla haberdar olduğunu anlattı. Karadavi sadece Merkel’i değil suskunları da protesto ediyor. Gerçekten de suskunlar karşı tarafın azgınlarının azgınlıklarını artırıyorlar. Fransa’da sokaklarda çarşaflıların yürümesi ve dolaşması yasaklanıyor ve ağır cezalar getiriliyor. Sokaklar köpeklere serbest çarşaflılara yasak! İslam alemi ve önderleri ise susuyor. Susmak ne kelime Ezher destek veriyor. Keza ABD’de Kur’an yakılma seansları düzenleniyor yine çıt çıkmıyor. Merkel soğumuş bir meselenin küllerini yeniden alevlendiriyor.

¥

Şayet Müslümanların öncüleri ve önderleri meseleye sahip çıksalar zaten Afganistan ve Keşmir gibi bölgelerde belki de kan akmayacak. Lakin heyhat! Batılı liderler sorumsuzluk üzerine sorumsuzluk sergiliyorlar. 11 Eylül’ün hemen akabinde ve ertesinde Berlusconi kendisi gibi kaçık bir laf etmiş ve İslam medeniyetinin Batı medeniyetinden geri olduğunu söylemişti. Aslında, Berlusconi İslam ile Batı medeniyetini mukayese edeceğini Kaddafi ile kendisini mukayese etse daha yerinde olmaz mı? Merkel minarelere, Sarkozy başörtüsüne takmış durumda. Maalesef Batılı liderler kışkırtmada ve medeniyetler arası çatışmada başrolü oynuyorlar. Bununla birlikte, Karadavi’nin de beyan ettiği gibi mesele bizde düğümleniyor. İslam aleminin ulema ve ümerası ortada yok. Ne sağduyulu bir lider kuşağı ne de gerçek bir entelijansiyası var. Gayret sadece avam tabakasına düşüyor; onlar da tepkilerini sistematik değil ulu orta gösteriyorlar. Avrupalı liderlerin sefaleti ile İslam dünyasının üzerine toprak serpilmiş ve ölü siyasetçileri dünyadaki sağduyu marjını köreltiyor ve aşağıya çekiyorlar. Ezher gibi arkaik ve klasik kurumların da ne yazık ki kimden yana olduğu belli değil.

¥

Merkel’in saldırgan karikatüriste ödül vermesi Selman Rüşdi’ye İngilizlerin edebiyat ödülü vermelerine benziyor. Bu ödüllerin arkasında İslam düşmanlığının gizlendiği gizlenemeyecek kadar aşikar. Bu edebi saldırıyı Afganistan, Irak ve Filistin’deki fiili ve fiziki saldırılar izliyor ve tamamlıyor.

¥

Angela Merkel, 2005 yılında çizdiği Hz. Muhammed(S.A.V.) karikatürleriyle Müslümanların tepkisiyle karşılaşan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’a, Berlin’de düzenlenen törende ‘M100 Sanssouci Colloguium’ adlı medya ödülünü verdi. 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yüzlerce Kur’an yakmaya niyetlenen fanatik papaz Terry Jones’un açtığı tartışma Müslüman ülkeleri ayaklandırmışken, beklenmedik bir çıkış da Almanya’dan geldi. Yaptığı karikatürle Müslümanları üzen ve 2005 yılından beri tehdit altında hayatını sürdüren Kurt Westergaard, ödülünü Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elinden aldı. Çizdiği karikatürle İslam dünyasının tepkisini çeken Kurt Westergaard’ın ödülünün, Ramazan Bayramı’na saatler kala verilmesi ise dikkat çeken başka bir boyuttu. Kurt Westergaard, Avrupa’nın yüz önemli medya yapımcılarından oluşan Uluslararası Medya Kongresi (Internationalen Medienkongeresses) tarafından, ‘M100 Sanssouci Colloguium’ adlı medya ödülüne layık görüldü. Kurt Westergaard’ın ödülünü Angela Merkel’in elinden alması Alman medyasında ses getirirken, Bild Gazetesi, ‘Merkel’den cesaretli çıkış’ yorumunu yaptı. Tören salonunda sahneye çıkarak Kurt Westergaard’a ödülünü bizzat veren Merkel, olay karikatüristi tebrik ederken, düşünce ve medya özgürlüğüne vurgu yapan bir konuşma yaptı.

Merkel gibilerine karşı Karadavi gibi çok sayıda duyarlı ilmi ve siyasi önderlere ihtiyacımız var. Açığı ancak böyle kapatır ve dengeleyebiliriz.

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT