1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. Karadavi Susmadı
Karadavi Susmadı

Karadavi Susmadı

Bİrleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dünya Müslüman alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin susturulmasını istemesinden üç hafta sonra, Karadavi ilk hutebesini verdi, "doğru olanı söylemeye devam edeceğim" dedi.

03 Nisan 2014 Perşembe 14:06A+A-

Karadavi, Katar'ın başkenti Doha'daki Ömer bin Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde, son üç haftadır hutbe verememesi üzerine yapılan spekülasyonlara cevap verdi.  

İlk hutbeye şahsi nedenler, diğer ikisinde ise soğuk algınlığı sebebiyle cemaat önüne çıkamadığını söyleyen Karadavi, yaşlı bir adamın hastalanmasının son derece doğal olduğunu dile getirdi.

Hutbe vermesi engellendi haberlerini yalanladı

Karadavi, "Düşünen bir aklım, konuşan bir dilim, hareket edebilen bir bedenim olduğu sürece, hoşlarına gitsin veya gitmesin hutbe vermeye, doğru olanı söylemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

İnsanların tümünü razı etmenin mümkün olmadığını ancak müminlerin doğruyu söylemekle yükümlü olduğunu söyleyen Karadavi, "Allah'a yemin olsun kimseye düşmanlık etmiyorum. Ne bir kişiye, ne bir devlete, ne de bir gruba karşı şahsi sebeplerden ötürü düşmanlık besliyorum. Beni tek ilgilendiren şey, İslam ve Müslümanlar" dedi.

BAE’yi eleştirmişti

Karadavi'nin üç hafta hutbeye çıkmaması, medya ve sosyal paylaşım sitelerinde, 24 Ocak’ta yaptığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimini eleştiren sözleri nedeniyle, Katar yönetimi tarafından engellendi şeklinde yorumlanmıştı.

Karadavi, söz konusu hutbesinde, BAE'yi, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik'i topraklarında barındırmak ve bütün İslami yönetimlerin karşısında olmakla suçlamıştı.

Hutbenin ardından BAE Dışişleri Bakanlığı, Katar Büyükelçisi Faris en-Nuaymi'yi çağırarak protesto notası vermiş, ayrıca Katar'ı, ülkede ikamet eden Karadavi konusunda uyararak konuşmalarının durdurulmasını istemişti.

Bunun üzerine Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atıyye, "Şeyh Yusuf el-Karadavi'nin sözleri Katar'ın dış politikasını yansıtmamaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

(Al Jazeera)

 

HABERE YORUM KAT