Karadavi, Ali Cuma'yı Eleştirdi

11.10.2013 11:03
Karadavi, Ali Cuma'yı Eleştirdi
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, "Mısır'da darbe karşıtlarının kanlarının dökülmesinin dinen meşru olduğunu" savunan eski Mısır Müftüsü Ali Cuma'ya sert tepki gösterdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi, yaptığı açıklamada, eski Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın, ''Kuran ve hadis naslarını tahrif edip, ümmetin icma ettiği konulara muhalif beyanlar vererek, insanlığa ve İslam'a sığmayacak tutum sergilediğini'' ifade etti.

Karadavi, eski Mısır Müftüsü Cuma'nın, hak sahibine karşı güç sahibini, alimlere karşı askerleri, halka karşı orduyu, kaleme karşı kılıcı, Kuran'a karşı yönetimi ve dine karşı devleti desteklediğini savundu.

Cuma'nın konuşmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Karadavi, şunları kaydetti:

"Şeyh ya da general Ali Cuma'nın, din adamlarının düşüncelerine değil, baltacıların düşüncelerine önem verdiği görülüyor. Meşruiyeti olmayan bir yönetime meşruiyet tevdi etmeye çalışıyor. 'Öldür' diyor, zehirli fetvalar, kuşkulu ve tiksindirici ifadeler kullanıyor, ortalığa politize olmuş hükümler saçıyor. Şeyh Cuma, asla silah taşımayan ve darbeye karşı direnişi sürdüren insanları 'hariciler' olarak tanımlıyor. Hariciler silahla baskı kuranlardır, asıl hariciler itaat edilmesi ve emirlerine uyulması gereken halkın seçtiği meşru başkana karşı çıkanlardır. Siyonist devletin korumasında Mescid-i Aksa'ya giren Mübarek dönemi müftüsünün, nefretini Siyonistlere değil de dindaşlarını öldürmeleri için askeri kışkırtarak kullanması utanç vericidir.''

Ali Cuma

Eski Mısır Müftüsü Ali Cuma ise basına sızdırılan video görüntülerine ilişkin yazılı açıklamasında, görüntülerin kaydedilip askeri birimlere dağıtıldığını, konuşmasında "İhvan" ya da "Müslüman Kardeşler" ifadelerini kullanmadığını, Sina'da güvenlik güçlerini hedef alan silahlı terörist grupları kastettiğini belirtti.

Hürriyet ve Adalet Partisi'nin resmi internet sitesini, tam yayınlanmayan görüntülerle gerçekleri çarpıtmakla suçlayan Cuma, konuşmasının terör operasyonları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim