1. HABERLER

  2. HABER

  3. Karadağ'da Hükûmet Güvenoyu Aldı
Karadağ'da Hükûmet Güvenoyu Aldı

Karadağ'da Hükûmet Güvenoyu Aldı

Karadağ'da eylül ayından beri belli aralıklarla devam eden hükûmet karşıtı protestoların ardından mecliste yapılan oylamada mevcut bakanlar kurulu güvenoyu aldı.

A+A-

Karadağ hükûmetinin 28 Aralık'ta aldığı karar gereği, bugün mecliste güven oylaması yapıldı. Oylamaya katılan milletvekillerinin 42'si hükûmet lehine oy kullanırken 20 milletvekili ise hükûmet aleyhine oy verdi. Muhalefetteki Demokrat Parti (DP) milletvekilleri ise oylamayı boykot etti.

Koalisyon Ortakları Arasında Gerilim

Mecliste üç gündür süren tartışmalarda, özellikle koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti (SDP) ile Sosyalistlerin Demokrat Partisi (DPS) arasındaki gerilim damga vurdu. SDP Genel Başkanı ve Meclis Başkanı Ranko Krivokapic, DPS Genel Başkanı ve Başbakan Milo Djukanovic'i iki milletvekili “satın almak”la itham etti. Krivokapic'in suçlamaları, koalisyon ortaklığının da sonu olurken, güven oylamasında SDP milletvekilleri de hükûmet aleyhine oy verdi.

Başbakan Djukanovic, güven oylaması öncesinde yaptığı konuşmada, muhalefetteki Pozitif Karadağ'ın hükûmette yer alma teklifini kabûl ettiğini belirterek “Tüm muhalefet partilerinin hükûmette yer almasını ve ülkemizin istikrarı için sorumluluk üstlenmesini teklif ediyorum.” ifadesini kullandı.

Geçici hükûmet kurulmasını ve erken seçime gidilmesini talep eden muhalefet, eylül ayında meclis önünde çadırlı eylem başlatmıştı. Yaklaşık bir ay süren çadırlı eylemin zor kullanılarak kaldırılmasının ardından düzenlenen protestolarda emniyet güçleri ile muhalefet yanlıları arasında arbedeler yaşanmıştı. Belli aralıklarla süren protestoların ardından Başbakan Djukanovic, mecliste güven oylaması yapılmasını kararlaştırmıştı.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT