Karabağ Görüşmelerinde 'Yakınlaşma' Çağrısı

24.06.2011 19:47
Karabağ Görüşmelerinde Yakınlaşma Çağrısı
Kazan kentinde Ermenistan ve Azerbaycan liderlerini bir araya getiren Karabağ görüşmelerinin açılışında Rusya lideri Dimitri Medvedev, iki ülkeye birbirine yakınlaşma çağrısı yaptı.

Geçen ayki G8 zirvesinin sonuç bildirgesine koydukları parafla, taraflar üzerindeki baskıyı artıran Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Fransa görüşmelerden umutlu.

Ancak Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev'in görüşme öncesi yaptıkları açıklamalar daha temkinliydi.

Sarkisyan, tek taraflı taviz vermekten yana olmadıklarını söylerken, Aliyev de "size ait olmayan bir şeyi verirken karşılık isteyemezsiniz" dedi.

Ermenistan ve Azerbaycan'daki uzmanların çoğu da görüşmelerden bir sonuç çıkmayabileceği görüşünde.

Müzakerelerin temelini oluşturan Madrid anlaşmasının maddeleri arasında, Ermenistan askerlerinin Karabağ'dan çekilmesi, mültecilerin geri dönmesi, uluslararası bir barış gücünün bölgede görev yapması, bölgenin kendi geleceğini tayin etmesi ve nihai statüsünün ileriki tarihte yapılacak bir referandumla belirlenmesi var.

Savaşı sona erdiden ateşkesten 17 yıl sonra, son zamanlarda sınırdaki çatışmalar sıklaştı.

Bakü, barış görüşmeleri sonuç vermezse bölgeyi işgal edeceğini sık sık dile getirirken, Ermenistan tarafı da buna karşılık vereceğini ve savaş çıkacağını hatırlatıyor.

Birçok uzman 30 bin kişinin hayatını kaybettiği 1990'lardan farklı olarak, yeni bir savaşın daha kanlı olacağı uyarısında bulunuyor.

Savaşın bölgeden geçen boru hatlarına darbe vurmanın yanı sıra, farklı taraflara destek veren Rusya ve Türkiye'nin müdahalesini gündeme getirebileceği belirtiliyor.

BBC

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim