1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kapatma Tebligatı Gidince Açıklama Yaptılar
Kapatma Tebligatı Gidince Açıklama Yaptılar

Kapatma Tebligatı Gidince Açıklama Yaptılar

Dükkanlarının kapatılacağı tebligatı yapılınca basın açıklaması yaptılar.

A+A-

Beyoğlu’nda açıklama yaptıklarından dolayı dükkanlarının belediye tarafından mühürlendiğini iddia eden Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği’ne Beyoğlu Belediyesi belgelerle cevap verdi. “AKP’ye direndi dükkanı mühürlendi” şeklindeki haberler üzerine yapılan basın açıklamasında, sürecin Nisan ayında başlatıldığı belirtilerek belediye encümeninde alınan kararları gösteren belgeler basına dağıtıldı.

KAPATILAN DÜKKAT TARKAN KONAR'A AİT DEĞİL

Yapılan açıklamada, mühürlenen dükkanın dernek başkanı Tarkan Konar’a ait olmadığı da ifade edildi.

Sözkonusu açıklamada: “Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği’nin basın açıklaması yapmasının ardından açıklamayı yapan kişilerin sahip olduğu işyerlerinin mühürlendiğine ilişkin haberler kamuoyunda yer almıştır. Haberlerde, basın açıklaması yapılmasından 1 saat sonra Encümen kararıyla bu işyerlerinin kapatıldığı ifade edilmiştir. 

Ancak bu işyerlerinin mühürlenmesine ilişkin süreç 13 Nisan 2013 tarihinde başlamıştır. İşyeri önüne masa ve sandalye koyarak yayaların geçişine engel olan işyerleri uyarılmış, para cezası kesilmiş ve söz konusu aykırılığı düzeltmeleri için 15 gün süre verilmiştir.

Belirtilen süre içerisinde işgal sone ermediğinden, bu işyerlerine yaklaşık iki ay sonra 18 Haziran 2013 tarihinde tekrar tutanak düzenlenmiş ve aykırılığın sürdüğü görülmüştür.

UYARILMALARINA RAĞMEN YASALARA AYKIRI TUTUMLARI DEVAM ETTİ

Pek çok kez uyarılmasına rağmen yasalara aykırı tutumun devam ettiği tespit edildiğinden, Beyoğlu Belediye Başkanlığı Encümeni’nin 4 Temmuz 2013 tarihinde aldığı 904 ve 907 sayılı kararları gereği söz konusu işyerlerine 3 gün mühürleme kararı verilmiştir.

Beyoğlu Belediyesi Zabıta ekipleri 16.07.2013 Salı Günü adı geçen işletmeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Yönetmeliği’nin “Dükkanların önüne tezgah, tabla, sandalye, küfe, sandık vs, koymak, çıkarmak buralarda oturmak yasaktır” maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle mühürlemiştir.

Aynı işyerlerine Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından 15.07.2013 Pazartesi günü (Mühürlemeden bir gün önce) tebligat yapılarak Encümen’in verdiği kararın yerine getirileceği belirtilerek her türlü tedbirin alınması istenmiştir.

Esnaflara, işyerlerinin mühürleneceği bir gün önceden bildirilmiştir. Haberlerde yer aldığı üzere basın açıklamasının ardından bir mühürleme söz konusu değildir.

1 SAAT İÇİNDE ENCÜMEN KARARI ALMAK MÜMKÜN DEĞİL

Kaldı ki, basın açıklamasının yapılmasından hemen sonra, 1 saat içinde Encümen kararı alınması ve uygulanması teknik olarak mümkün değildir.

Ayrıca, basın açıklaması yapan Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Tarkan Konar, mühürlenen işyerlerinin sahibi veya ortağı değildir. Yani basın açıklaması yapan Tarkan Konar ile işyeri mühürlenen esnaflar farklı kişilerdir.

Haberlerde yer aldığı şekliyle, “basın açıklaması yaptığı için işyeri mühürlenen esnaf” haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

TRT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum