1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Kaos Planı' Davasına Devam Edildi
Kaos Planı Davasına Devam Edildi

'Kaos Planı' Davasına Devam Edildi

Islak imzalı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın uygulamaya geçirilmesini "gizli tanık Efe" tek tek anlattı.

24 Mayıs 2011 Salı 03:51A+A-

Bu sırada gizli tanık Efe, tanık odasında değil, kimliğinin gizli kalması şartıyla mahkeme heyetinin karşısında konuşmak istediğini söyledi. Bunun üzerine basın mensupları, sanıklar ve izleyiciler duruşma salonundan çıkarıldı. Gizli tanık Efe, 3 Aralık 2009'da savcılığa verdiği ifadede, Erzincan ve bölgesinde Albay Dursun Çiçek imzalı eylem planının bazı adlî ve askerî birimlerde görev yapan şahıslarla birlikte nasıl uygulamaya konulduğunu ve Ergenekon'un faaliyetlerini anlatmıştı.

'Kaos planı' davasının 18. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görüldü. 7 sanıklı davanın dünkü duruşmasına, tutuklu sanıklar Albay Dursun Çiçek ile Mehmet Deniz Yıldırım ve avukat Serdar Öztürk katıldı. Üye hakimlerden Hüsnü Çalmuk, gizli tanığın, kendi sesiyle konuşmak istediğini söyledi. Mahkeme Başkanı'nın söz vermesi üzerine konuşan gizli tanık 'Efe', "Mümkünse salondaki herkesin karşısında ifade vermek istiyorum." dedi. Talep kabul edildi. Mahkeme Başkanı, 'Efe'nin, kimliğini açığa çıkaracak yayınların yasak olduğunu ve yapılacak yayınlarda tanığın 'gizli tanık Efe' olarak yazılmasına karar verildiğini belirterek, dinleyici ve basın mensuplarının salondan çıkarılmasına karar verildiğini kaydetti. İzleyici ve basın mensuplarının dışarı çıkarılmasının ardından, sanıklar ve avukatların da bulunduğu duruşma salonunda, gizli tanığın ifadesinin alınmasına başlandı. 'Efe'nin, savcılıktaki ifadesinin okunduğu öğrenildi. Savcılık ifadelerini kabul ettiği öğrenilen gizli tanığa Cumhuriyet savcılarının sorularının ardından diğer sanıkların soru sordukları kaydedildi. Avukatların gizli tanığa soru yöneltmesi sırasında Cumhuriyet savcısının bazı sorulara itiraz etmesi üzerine tartışma çıktığı ve mahkeme heyetinin duruşmaya 15 dakika ara verdiği öğrenildi. Aranın ardından devam edilen duruşmada, avukatların gizli tanığa soru sormaya devam ettikleri bildirildi. Duruşma bugüne ertelendi.

Gizli tanık Efe'nin iddianamede yer alan ifadelerinden bazı bölümler şöyle: "Başsavcı İlhan Cihaner, adliye içerisinde ve çeşitli kurumlarda 'cemaatçi, tarikatçı' diyerek fişleme yapıyordu. Erzincan Asayiş İstihbarat Kısım Komutanı Şenol Bozkurt, Cihaner'e bir dosya ve CD'ler vererek bunların Nedim yüzbaşı tarafından gönderildiğini söyledi. Şenol bana bu dosyaların cemaat ve tarikatlarla ilgili bilgilerinden oluştuğunu, CD'lerde bakan, milletvekilleri gibi birçok kişinin ses kaydı olduğunu söyledi. Başsavcı'yı 2009 yerel seçimlerinden 15-20 gün önce (veya seçimlerden 15 gün sonra) orduevinde sabah kahvaltısında Kurmay Albay Dursun Çiçek ve rütbeli birkaç subayla gördüm."

EYÜP KARA / ZAMAN

HABERE YORUM KAT