1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanlı 1 Mayıs “Sol”da Başladı
Kanlı 1 Mayıs “Sol”da Başladı

Kanlı 1 Mayıs “Sol”da Başladı

Meclis komisyonunun 12 Eylül davası için gönderdiği 1 Mayıs 1977’deki olaylara ilişkin raporlarda, çatışmanın sol gruplar içinde başladığı belirtildi.

06 Şubat 2013 Çarşamba 00:15A+A-

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun 12 Eylül Davası’nın görüldüğü mahkemeye gönderdiği belgeler arasında 1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı’nda yaşanan ölümlere ilişkin dosya da yer alıyor.

34 kişinin ölümü 126 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan sürecin sol gruplar arasında çıkan kavgadan dolayı yaşandığının ifade edildiği raporlarda birçok noktanın ise aydınlatılamadığı, faillerin bulunamadığı belirtiliyor.

1 Mayıs 1977 öncesi emniyete gelen iki farklı ihbar ise hayli ilginç. Ankara’dan silahlı kişilerin İstanbul’a gelerek 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda eylem yapacağı ihbarı üzerine gerçekleştirilen operasyonda dört kişinin silahları ile yakalandığı belirtilirken, bir başka ihbarda ise alana girecek olan kişilerin iç çamaşırlarına silahlar saklayacağı belirtiliyor. 100 bin göstericinin katıldığı kutlamalarda tüm ihbarlara rağmen yalnızca 2 bin 591 polis görevlendirilmesine de dikkat çekici unsur olarak yer veriliyor.

Maocu gruplar etkili oldu

Belgelerde 1 Mayıs katliamı öncesinde DİSK’e yakın bir duruş sergilediği belirtilen İGD ve TKP ile irtibatlı gençler ile diğer sol fraksiyonlarda faaliyet gösteren gençler arasında silahlı çatışmaya varan olumsuzlukların 1976 yılına dayandığı belirtiliyor. Şiddet olaylarının iki farklı sol görüşlü grubun kendi arasındaki gerginlik ve anlaşmazlıktan çıktığı iddia ediliyor. 1 Mayıs olayı ile ilgili mitinge davetsiz olarak gelen Maocu grupların farklı sloganlar kullanarak ve zaman zaman DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in sözünü keserek kalabalığın saldırgan bir duruma gelmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Değerlendirme raporlarında sol fraksiyonlarda ciddî bir silah temininin yapıldığı da kaydediliyor.

Alana silahlı gelecekler

Emniyet Terörle Mücadele Dairesi’nin konuya ilişkin raporunda, DİSK’in bazı sol gruplarla yaşadığı olaylara yer verilirken 1 Mayıs katliamı öncesinde yapılan bir ihbardan bahsedilerek “1 Mayıs ile ilgili kutlamalara katılacak grupların pankartlarda kullandıkları sopaların kendilerine yapılacak herhangi bir müdahalede polise karşı kullanacakları, polisin panzerle güzergâhı kapatması durumunda ise otobüsleri kullanmak suretiyle direneceklerine dair istihbarı nitelikteki bilgilerin alındığı anlaşılmıştır” deniyor.

Bahar Kılıçgedik / Taraf

HABERE YORUM KAT