1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanadalı Çocuklar Suriyeli Mültecileri İlâhiyle Karşıladı
Kanadalı Çocuklar Suriyeli Mültecileri İlâhiyle Karşıladı

Kanadalı Çocuklar Suriyeli Mültecileri İlâhiyle Karşıladı

Kanada'da bir çocuk korosu, ülkeye gelen ilk Suriyeli mülteci kafilesini, Hz. Muhammed'in Medine'ye varışında söylenen Tala' al Badru 'Alayna ilâhisi ile karşıladı.

A+A-

Suriyeli mültecilerden oluşan ilk grup, 11 Aralık'ta Kanada'ya ulaştı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da katıldığı bir törenle karşılanan Suriyeli mültecilere 'Hoş geldin' demek için bir çocuk korosu, İslâm'ın en eski ilâhisi olan Tala' al Badru 'Alayna'yı seslendirdi. Onlarca çocuk, 622'de Hicret tamamlandıktan sonra Medine'ye varan Hz. Muhammed için söylenen ilâhiyi Arapça okudu.

İlâhinin Türkçe sözleri şöyle: 

Ay doğdu üzerimize 
Veda tepesinden
Şükür gerekti bizlere
Allah'a davetinden.
Ey bizden seçilen elçi
Yüce bir davetle geldin
Sen Medine'ye şeref verdin
Merhaba ey sevgili

Suriyeli mültecilerin karşılandığı törende konuşan Kanada Başbakanı Trudeau, "Harika bir gece yaşıyoruz. Bir uçak dolusu yeni Kanadalı ve tüm dünyaya zulümden kaçanlara kalplerimizi açtığımızı gösterdik. Bu insanlar bu uçaktan mülteci olarak indiler ama şimdi her biri Kanada’nın kalıcı sakinleri olacaklar" demişti. 

Toronto’ya gelen 163 Suriyelinin 112’si Toronto’ya, 20’si Calgary’ye, 15’I Edmonton’a, 12’si Hamilton, Windsor ve Kelowna’ya, 3’ü Coquitlam’a ve biri de New Westminister’a yerleşecek. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, seçim vaatleri arasında 25 bin Suriyeli mültecinin Kanada’ya getirilmesi de yer alıyordu.

Kaynak: Al Jazeera 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

2 Yorum