1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanada'da da Peçe Yasağı
Kanadada da Peçe Yasağı

Kanada'da da Peçe Yasağı

Fransa'da çok tartışılan peçe yasağı, şimdi Kanada'da uygulamaya girdi. Ülkede vatandaşlık yeminine peçeli katılmak artık yasak.

13 Aralık 2011 Salı 00:18A+A-

Fransa'da çok tartışılan peçe yasağı, şimdi Kanada'da uygulamaya girdi. Günlük hayata kısıtlama getirmeyen yasak, sadece vatandaşlık yemin töreni için geçerli. Ancak bazı Müslümanlar, yasağın yaygınlaşacağından endişeli...

Göçmenler ülkesi Kanada'da vatandaşlığa geçiş törenle yapılıyor. Nüfusun yüzde 3'ünü oluşturan Müslümanlar da bu törenlere katılarak, Kanada pasaportuna kavuşuyor.

Göçmen Bakanı Jason Kenney, törenlerde artık kadınların peçe takmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Kenney, karara gerekçe olarak vatandaşlık hakimleri ve parlamenterlerden gelen şikayetleri gösterdi.

Bir Kanadalı, bu konuda, "Yemin ederken hem hâkimlere hem de törendeki diğer katılımcılara yüzlerini göstermeleri gerekiyor. Toplumumuza katıldıkları esnada bir gruba yüzünü gizleme imtiyazı vermek, Kanada'nın temel prensiplerine ters düşer" diye konuştu.

Ancak bu görüş bazı kesimlerde "anayasanın inanç özgürlüğüne ters" olduğu gerekçesiyle tepki çekiyor.

Bu konuda bir kadın, "Bu son derece rahatsız edici olacak. Çünkü bu karar onların kendi tercihi değil, dayatma. Üstelik peçe takmak onlar için dini bir vecibe" yorumunu yaptı.

34 milyon 500 bin kişinin yaşadığı Kanada'da Müslüman nüfusu son yıllarda artış kaydetti. (TRT)

HABERE YORUM KAT