1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kanada’da Başörtülü Kadın Hukuk Mücadelesini Kazandı
Kanada’da Başörtülü Kadın Hukuk Mücadelesini Kazandı

Kanada’da Başörtülü Kadın Hukuk Mücadelesini Kazandı

Kanada’nın Quebec eyaleti Yüksek Mahkemesi’nin, müslüman bir kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davasına bakmayan hâkimi hatalı bulduğu bildirildi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Kanada’nın Quebec eyaleti Yüksek Mahkemesi, müslüman bir kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davasına bakmayan hâkimi hatalı buldu.

Mağdur Rania el-Alloul’un olayı taşıdığı Quebec Yüksek Mahkemesi, dosyanın incelenmesinin ardından, hâkim Eliana Marengo’nun hatalı olduğuna karar verdi.

Kararı açıklayan Quebec Yüksek Mahkemesi üyesi hâkim Wilbrod Decarie, “Hâkim Eliana Marengo’nun davranışının hukûkî hiçbir dayanağı olmadığı görüldü. Mahkememiz, Bayan Rania el-Alloul’un duygularını paylaşıyor ve kendisine yönelik yapılan muameleden derin üzüntü duyuyor.” dedi.

Decarie, başörtüsüne karşı yapılan itirazların Kanada Anayasa Mahkemesi tarafından daha önce reddedildiğini hatırlattı.

Karara sevinen el-Alloul ise söz konusu davranışın yanlış olduğunu söyleyen başka bir hâkimin yaptığı açıklamayı duymasının kendisi için önemli olduğunu ifade etti.

el-Alloul, herkesin nasıl isterse öyle giyinmesini, hangi dine mensup olursa olsun mahkemeye giderken korkmamasını ve kendini güvende hissetmesini istediğini vurguladı.

“Ya Başörtünü Çıkar ya da Avukat Tut, Duruşmaya O Gelsin”

Montreal kentinde geçen yıl şubat ayında yaşanan olayda, Quebec Eyalet Mahkemesi hâkimi Eliana Marengo, duruşması olan davalı Rania el-Alloul’dan başörtüsünü çıkarmasını istemişti.

Mahkeme salonlarının laik mekânlar olduğunu belirten Marengo, hâkimin karşısına düzgün bir kıyafetle, şapkasız ve güneş gözlüğü olmadan çıkılması kuralını hatırlatarak, başörtüsünü de bu kapsamda değerlendirmişti.

Davalı müslüman kadına, duruşmaya devam etmek için iki seçenek sunan hâkim Marengo, bunlardan birinin başörtüsünü çıkarmak, diğerinin de avukat tutarak duruşmalara onu göndermek olduğunu ifade etmişti. el-Alloul ise avukat tutacak parası olmadığını ve başörtüsünü de dinî inancı nedeniyle çıkarmayacağını belirterek, bu isteği reddetmişti. Bunun üzerine duruşmaya devam etmeyen Marengo, duruşmayı süresiz ertelemişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau başta olmak üzere birçok siyasetçi ve insan hakları kuruluşunun tepkisini çeken olay hakkında, avukatların da talep etmesine rağmen hâkim Eliana Marengo özür dilemedi. Quebec Hâkimler Konseyi de Rania el-Alloul’un avukatlarının başvurusuna karşın Marengo hakkında herhangi bir işlem yapmadı.

HABERE YORUM KAT