1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kanada Buzullarında İlk Camii
Kanada Buzullarında İlk Camii

Kanada Buzullarında İlk Camii

Kanada'nın Kuzey Kutbu'na yakın Nunavut bölgesinde 100 Müslümanın bir araya gelmesiyle ilk camii inşası tamamlandı. Hizmete açılan camii 800 bin Kanada dolarına mal olurken, inşaat için gerekli malzemeler deniz ve hava yolu ile bölgeye ulaştırıldı.

A+A-

Kanada'nın Kuzey Kutbu'na yakın Nunavut bölgesinde geçtiğimiz hafta bölgenin ilk camisi hizmete girdi. Büyük bir çabayla inşa edilen camii, olumsuz hava şartları sebebiyle bir çok zorluğu da beraberinde getirdi. Binanın inşası için gerekli olan malzemeler hava yolu ile bölgeye ulaştırıldı.

Nunavut'un ilk camii, aralarında doktor, mühendis, öğretmen, taksi şöförü ve işçilerde dahil 100 Müslümanın bir araya gelmesiyle mümkün oldu.
Nunanvut İslam Merkezi müdürü Asaf Ali, Kentte camii inşasının hava şartları sebebiyle çok zor olduğunu söyledi. Asaf, deniz yoluyla inşaat için gerekli malzemeler getirilemediğinde hava yolunu kullanarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bölgenin buz tutması, inşaatın zorlukla sürdürülebilmesinin yanı sıra maliyetininde yüksek olmasına sebep olduğunu ifade edildi.


Nunavut İslam Merkezi üyeleri, inşa ettikleri caminin 800 bin Kanada doları tutarında olduğu ve aynı merkezin üyelerinin Thompson, Onavok ve Manitoba şehirlerindeki camii inşaatlarına da destek olduklarını söyledi.

Nunavut'lu Müslümanlar, camii arsasının 2012 yılında alındığı ancak yapımının hava şartları sebebiyle bu zamana kadar sürdüğü ifade edildi.

 

Yeni Şafak

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum