1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamu İdarelerinin Ödeneklerine Revizyon
Kamu İdarelerinin Ödeneklerine Revizyon

Kamu İdarelerinin Ödeneklerine Revizyon

Orta Vadeli Mali Plan'a göre, 2016 ödenek teklifi tavanı en çok artırılan kamu idareleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.

A+A-

Yeni Orta Vadeli Mali Plan'a göre, 2016 bütçesi ödenek teklifi tavanları en çok artırılan kamu idareleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.

Kasımdaki genel seçimler nedeniyle 2016 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısının TBMM'de görüşülememesi, seçim sonrası geçici bütçenin yapılması, bu kapsamda 2016 bütçe hazırlıklarına başlanması dolayısıyla 2016-2018 dönemi Orta Vadeli Mali Planı'nın güncellenmesine ihtiyaç duyuldu.

AA muhabirinin yeni plandan derlediği bilgilere göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin, 2016 yılı ödenek teklifi tavanlarının toplamı 500 milyar liraya ulaşırken, bazılarının ödenek tavanlarında değişikliğe gidildi.

Bir önceki plana göre ödenek teklif tavanları en çok yükseltilen bakanlıklar, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığının 171,5 milyon lira olan ödenek tavanı yüzde 251 artırılarak 603 milyon 497 bin liraya yükseltildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ödenek tavanı yüzde 58 artışla 1 milyar 463 milyon 455 bin liraya çıkarılırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının daha önce 28,4 milyar lira olan ödenek tavanı da yüzde 35 artışla 38,4 milyar lira oldu.

kamu2.jpg

Aslan payı Maliye'nin

En fazla ödenek ayrılan ilk üç idare ise yeni planda değişmedi. Bütçe ödenek teklif tavanı en yüksek kamu idaresi 133 milyar 995 milyon lirayla Maliye Bakanlığı olurken, 76 milyar 354 milyon lirayla ikinci sırada Milli Eğitim Bakanlığı yer aldı. Hazine Müsteşarlığı da 70,8 milyar liradan 73,2 milyar liraya çıkarılan ödenek tavanıyla bunları takip etti.

AA

HABERE YORUM KAT