Kamer Genç’i “Yargılanma” Korkusu Sardı

06.09.2010 00:44
Kamer Genç’i “Yargılanma” Korkusu Sardı
Referandumda, 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu kapayan geçici 15. maddenin kalkması halinde, yargılanması gündeme gelecek isimler arasında CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in de bulunduğu ortaya çıktı.

Anayasa'nın geçici 15. maddesi kaldırılır, zamanaşımı sorunu da çözülürse, olası bir davada 12 Eylül döneminin sadece komutanları değil, hükümet üyeleri ve Danışma Meclisi üyeleri de yargı önüne çıkacak. Bunlardan bir tanesi de kavgalarıyla ünlü CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç. Paketin kabul edilmesi halinde Genç, eski Danışma Meclisi Üyesi sıfatıyla hâkim karşısına çıkacak. Genç, darbecileri yardım ve yataklıktan yargılanacak.

Telefonla ulaştığımız Genç, soruları dinledikten sonra, "Ben şu an yoldayım. Daha sonra arayın" diyerek telefonu kapattı. Genç'in, cevaplamaktan kaçındığı sorular şöyle: "12 Eylül'de Anayasa değişiklik paketinin kabul edilmesi halinde darbecilerin kurduğu Danışma Meclisi üyesi olarak yargı önüne çıkacaksınız... Yargılanmaktan korkuyor musunuz? Türkiye'nin dört bir yanında hayır kampanyaları yürütmenizin sebebi nedir?"

12 Eylül darbecileri hakkında ilk defa dava açan Emekli Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, Vakit'e yaptığı açıklamada, paketin geçmesi halinde onbinlerce suç duyurusu ve başvuru yapılacağını söyledi. Kamer Genç'in suçlu olup olmadığının şikâyetlerin ardından ortaya çıkacağını vurgulayan Kayasu, "Yasama Meclisi üyeleri, şikâyetler doğrultusunda yargılanabilecektir" dedi. Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük ise "Yasama Meclisi üyesi olarak Kamer Genç, o dönemdeki anayasal düzeni yıkmak, işkence ve cinayet suçlarından dolayı sorumludur. Paket geçer geçmez hakkında dava açılabilir" dedi.(Vakit)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim