1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamboçya Müslüman Soykırımını Hatırlıyor
Kamboçya Müslüman Soykırımını Hatırlıyor

Kamboçya Müslüman Soykırımını Hatırlıyor

Kamboçya’da 1975-1979 yılları arasında Pol Pot’un Kızıl Kimer tugayları tarafından katledilen Müslümanlar için başkent Phnom Penh’de bir müze açılacak.

06 Ocak 2011 Perşembe 00:54A+A-

Başkentin en büyük camisi olan Mübarek Camii'ndeki müze, Kamboçya'nın Müslüman nüfusuyla yakınlaşmasının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Kamboçya dilinde yazılmış bir Kur'an-ı Kerim'in de sergileneceği müzede, Müslümanların Kızıl Kimerler'e karşı kendilerini savunmak için kullandığı kılıçları da sergilenecek.

YÜZBİNLERCE MÜSLÜMAN KATLEDİLDİ

2 milyona yakın Kamboçyalı'nın soykırıma uğradığı Kızıl Kimerler döneminde 400 bine yakın Müslüman da katledilmişti. Kamboçya Arşiv Merkezi'ne göre, Kızıl Kimerler döneminde Müslümanlar ya katledilerek ya da aç bırakılarak soykırıma uğradı. Yüzlerce caminin yıkıldığı Kızıl Kimerler döneminde Müslümanların ibadet etmesi de yasaklanmıştı.  Kamboçya'da Kızıl Kimerler yönetiminde soykırıma uğrayan Müslümanlarla ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir araştırma yapılmamıştı. Kamboçya Arşiv Merkezi'nin son dönemde yaptığı araştırmaya göre, Kızıl Kimerler döneminde yerlerinden edilen ve bu yüzden hayatını kaybeden Müslümanların sayısı diğer etnik topluluklardan daha fazla.

MÜSLÜMAN SOYKIRIMI İLK KEZ HATIRLANIYOR

Budist çoğunluğun yaşadığı Kamboçya'da Müslümanların oranı yüzde 2 civarında. Kızıl Kimerler'in kendilerine uyguladığı şiddet ve baskılardan kurtulmasına rağmen Müslümanlar bürokrasi ve üniversitelerde hâlâ çok az sayıda temsil ediliyor. Kamboçya Arşiv Merkezi'nin Kızıl Kimerler'in yaptığı soykırımdan kurtulan 500 Müslümanla yaptığı görüşmelerde ise ilginç hikayelerle karşılaşıldı. Soykırımdan kurtulanların anlattıklarına göre, camiye giden Müslümanları öldüren Kızıl Kimerler, kadınlara başörtüsü yasağı getirirken, erkeklere de bıyıklarını kesmesi emri verdi. Kur'an-ı Kerim sayfalarını yırtarak tuvaletlere atan Kızıl Kimerler, özellikle ülkenin en önemli etnik ve dini grubunu oluşturan Cham Müslümanlarını hedef almıştı.

MEHMET NEDİM ASLAN /  YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT