1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kahrolsun İsrail" Davası Bugün Başlıyor
Kahrolsun İsrail Davası Bugün Başlıyor

"Kahrolsun İsrail" Davası Bugün Başlıyor

Kayseri'de "Kahrolsun İsrail" dedikleri için yargılanan 30 gencin davası bugün başlıyor.

26 Ocak 2012 Perşembe 00:00A+A-

Kayseri’de oynanan  basketbol maçında İsrail takımını protesto ederek ‘Kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan attıkları için haklarında dava açılan 30 gencin ilk duruşması 27 Ocak tarihinde Kayseri’de görülecek.

Gençlere destek olmak için Türkiye’nin pek çok yerinden gelecek Mavi Marmara gönüllüleri ve Filistin dostları da Kayseri’de olacaklar. 

31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’de yaşanan insanlık dışı ambargoyu delmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri uluslararası sularda saldırarak 9 kardeşimizi şehit etmişti. Bu olaydan sonra İsrail yönetimine dünyanın dört bir yanında siyaset, hukuk, medya, ekonomi, kültür, sanat ve spor alanları da dahil olmak üzere her platformda doğal olarak tepki gösterilmeye başlandı.

Yaşanan bu olayın ardından Türkiye'de de her alanda İsrail protesto edilmiş ve tepki gösterilmişti. Ancak 24 Kasım 2011 tarihinde Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi'nde Kayseri Kaski Spor ile İsrail’in Maccabi Bnot takımları arasında oynanan Euro CUP kadınlar basketbol müsabakası sırasında Filistin bayrakları açtıkları ve yine hep birlikte "Kahrolsun İsrail" şeklinde slogan attıkları için 30 genç hakkında “Din, Dil, Irk, Etnik Köken, Cinsiyet Veya Mezhep Farkı Gözeterek Hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Söz konusu davada 30 genç Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 14/2 ve TCK ‘nun 53/1 maddelerinden 1 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacaklar.

Mavi Marmara mağdurlarının haklarını savunmak için açılması beklenen davalar henüz açılmamışken ‘Kahrolsun İsrail’ diye slogan atan gençlere jet hızıyla dava açılması tepki ile karşılanıyor. 

Sadece ‘Kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan attıkları için gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 30 genç, ilk olarak 27 Ocak (yarın) tarihinde hakim karşısına çıkacaklar.

Gençler hakkında açılan davaya Türkiye’nin her yerinden tepki yağarken gençlere destek olmak isteyen Mavi Marmara gönüllüleri ve Filistin dostları Kayseri’ye giderek gençlerin yanında olacaklar.
Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden Kayseri’ye otobüsler kaldırılacak. Sadece İstanbul’dan 15 otobüs dolusu Filistin dostu, gençlere destek olmak üzere bu akşam Kayseri’ye doğru hareket edecekler. 

Yarın binlerce kişinin mahkeme önünde toplanarak gençlere destek olması bekleniyor.

İLGİLİ HABERİMİZ İÇİN:
Kayseri, "Kahrolsun İsrail" Sloganlarıyla Çınlayacak!

 

HABERE YORUM KAT