1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Kahrolacak Bir Şey Yok!” Sözü Motivasyonmuş!
“Kahrolacak Bir Şey Yok!” Sözü Motivasyonmuş!

“Kahrolacak Bir Şey Yok!” Sözü Motivasyonmuş!

Çukurca’daki mayın davasında Tümgeneral Kaya, “Kahrolacak bir şey yok sözünü Zeki Es’i motive için söyledim” deyince asker babası patladı!

02 Şubat 2011 Çarşamba 13:33A+A-

Yedi askerin hayatı motivasyon için mi göz ardı edildi?

Taraf gazetesinden Arzu Yıldız'ın haberi:

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) döşediği mayınlar sonucu hayatını kaybeden yedi askerin ölümüyle ilgili davada Tümgeneral Gürbüz Kaya, internete düşen ses kaydının kendisine ait olduğunu kabul etti. Telefonda Çukurca Tümen Komutanı Tuğgeneral Zeki Es'e "Kahrolacak bir şey yok, önemli değil" diyen Kaya, bu sözleri Zeki Es'i motive etmek amacıyla söylediğini kaydetti.

Sanık Kaya mahkeme huzurunda

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde dün görülen ikinci duruşmaya, tutuklu sanık Tuğgeneral Zeki Es, tutuksuz sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Fatih Taylan Çeker, Hakan Alaçam, Nurettin Altay ve Rıza Atilla Erdoğan ile avukatları, olayda şehit düşen askerlerin aileleri ve avukatları katıldı. Duruşmanın başında, Mahkeme Heyeti terhisli istihkam er Mehmet Solmaz'ın talebi üzerine mağdur sıfatıyla duruşmaya katılmasına ilişkin ara karar aldı. Askerlerin şehit düştüğü dönemde Hakkari Tümen Komutanı olarak görev yapan Tümgeneral Gürbüz Kaya mahkemede sanık sıfatıyla ifade verdi. Kaya, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ne bağlı Hantepe bölgesine döşenen ve TSK'ya ait olduğu iddia edilen anti personel mayınlarının PKK tarafından döşendiğini iddia etti. Kaya, o bölgede jandarma ve komando birliklerinin attıkları havan toplarının mermilerinin PKK'lılar tarafından mayınlara dönüştürüldüğünü öne sürdü ve mayınların TSK'ya ait olup olmadığı yargılamadan sonra belirleneceği ifade etti.

Telefon görüşmesini kabul etti

Tümgeneral Gürbüz Kaya, dönemin Çukurca Tümen Komutanı Tuğgeneral Zeki Es ile yaptığı ve internete düşen ses kaydını da kabul etti. Telefonda, "Kahrolacak bir şey yok, önemli değil" sözlerini kullanan Tümgeneral Kaya, "Zeki Es'e moral vermek ve motive etmek için böyle bir konuşma yaptım" dedi. Kaya, telefon görüşmesi sırasında Es'in ağladığını hatırlattı ve haklarındaki iddiaların TSK'yı yıpratmak amacıyla ortaya atıldığını öne sürdü. Kaya, konuşmanın tamanın dokuz dakika olduğunu ve bunun araştırılmasını talep etti.

Asker babası ağlattı

Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın sözleri üzerine mahkemeden söz alan şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in babası Tevfik Bener, şunları söyledi:"Biz asker ocağına evlatlarımızı zaten vatanları uğruna ölsünler, şehit olsunlar diye yolluyoruz. Ben oğlumu da onun için yetiştirip gönderdim. İki oğlum var onlar da askere gidecek, gerekirse onları da şehit vermeye hazırım. Ancak burada hem beni hem de diğer aileleri yaralayan iki önemli şey var. Birincisi burada kendisini savunan komutanlar çocuklarımızın kendi ihmallerinden ya da bir kaza sonucunda hayatlarını kaybettiklerini, şehadet ettiklerini söyleseler acımız bir nebzede olsa hafiflerdi. Bu durumu kabullenmemizde daha kolay olurdu. İkincisi Sayın Gürbüz Kaya, mahkemede biraz önce yaptığı konuşmada, 'TSK'yı yıpratmak bize saldırmak için bu iddiaları ortaya atıyorlar' dedi. Biz TSK'nın en üst düzey noktasına gelen komutanları burada sizin huzurunuzda sanık olarak görmekten çok rahatsızız. Bu durum inanın içimizi acıtıyor. Ancak karşımızda çocuklarımızın ölümünden sonra Zeki Es ile yaptığı görüşmeyi motive etmek için yaptığını söyleyen bir komutan var. Yedi askerin hayatı motivasyon için göz ardı edilmemeliydi." Tevfik Bener'in konuşması sırasında mahkeme başkanı ve salonda bulunan diğer askerler gözyaşlarını tutamadı.

Aşçı oğlumu neden mayıncı yaptınız

Şehit Er İbrahim Binici'nin annesi Raziye Binici ise, "Benim oğlum o birlikte berber ve aşçı olarak görev yapıyordu. Beni aradı 'anne beni mayın araması yapacak operasyona gidecek bölüğe aldılar. Dokuz yıldır kimsenin ayak basmadığı yere gidiyoruz' dedi. Şimdi soruyorum aşçı olarak görev yapan oğlumu neden bölüğünden aldınız? Neden dokuz yıldır kimsenin ayak basmadığı bölgeye mayın arayan timin ikinci sırasında yerleştirdiniz" diye sordu. Tümgeneral Kaya, acılı annneye, "Ben operasyona katılacak askerlerin hangi bölükten geldiğini tek tek bilmem mümkün değil" yanıtı verdi.

Genelkurmay'a neden bildirmediniz

Asker ailelerinin avukatı Hayrettin Açıkgöz, Kaya'ya "Olayın gerçekleştiği günden sonra neden Genelkurmay'a askerlerin ölümüne sebep olan mayınların bizzat operasyonu yöneten isim Zeki Es tarafından döşendiğini bildirmediniz" diye sordu.

Kaya ise "Jandarma ve komandolar o bölgede havan topları ile atışlar gerçekleştiriyorlar. PKK'lılar da bizim attığımız mermilerden mayın yapıyorlar. Ben halen bu olaydaki mayınların TSK'ye değil, teröristlere ait olduğunu düşünüyorum. Bunu yargılama tamamlanınca anlayacağız" diye cevap verdi.

Helikopter sisten gecikmiş

Tümgeneral Kaya, olayın gerçekleştiği andan itibaren helikopterlerin bölgeye neden geç geldiğini ise şöyle açıkladı: "Hakkari'de oluşan bir sis bulutu nedeniyle hem Çukurca'daki hem Hakkari'deki helikopterler bölgeye birkaç kez denemelerine rağmen ulaşamadılar. Bunun üzerine biz Şırnak'tan helikopter talep ettik onların uçuş hazırlığı ve bölgeye ulaşması da zaman aldı." Kaya, Avukat Açıkgöz'ün, "Zeki Es'i mayınlar konusunda uyardınız mı" sorusunu ise "Kendi döşediği mayınlar konusunda ne uyarısı yapacağım. Bu konuda zaten her zaman herkes birbirini ikaz eder" dedi.

Kaya'nın avukatından ilginç talep

Duruşma sırasında söz alan Kaya'nın avukatı, mahkeme başkanına, Gürbüz Kaya hakkında başka illerde de başka davalar açıldığını hatırlatarak, Kaya'nın ifade vermek için yeniden mahkemeye gelmemesini talep etti. Avukat, ayrıca şehit aileleri ve avukatlarının Askeri savcılığın hazırladığı iddianamede yer almayan iddialar dışında soru yöneltmemesini istedi. Bunun üzerine şehit aileleri avukatı Hayrettin Açıkgöz, "Burada suç, sorumlu ve ihmaller aranıyor. Bizi iddianame ile kısıtlayamazsınız" diyerek talebin reddedilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT