1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Kahire’de Yeni Katliam Endişesi
Kahire’de Yeni Katliam Endişesi

Kahire’de Yeni Katliam Endişesi

Halkın oturma eylemi yaptığı Rabiatül Adeviye Meydanı’nı kan gölüne çeviren Mısır’daki darbe yönetimi, yine katliam tehdidinde bulundu.

A+A-

MEHMET ALİ POYRAZ’ın haberi:

Halkın oturma eylemi yaptığı Rabiatül Adeviye Meydanı’nı kan gölüne çeviren Mısır’daki darbe yönetimi, yine katliam tehdidinde bulundu. Müslüman Kardeşler hareketi yöneticileri ise şiddete başvurmadan, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin askerî müdahale ile görevden alınmasına yönelik direnişlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Mısır'da Kahire'deki Rabiatül Adeviye Meydanı'nı önceki gün kan gölüne çeviren darbe yönetiminden yeni bir katliam tehdidi geldi. Askerî müdahale sonrasında kurulan geçici hükümetin içişleri bakanı Muhammed İbrahim, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidardan indirilmesine yönelik protestoların icabına ‘en kısa sürede bakacaklarını' söyledi. İbrahim, Kahire'de polis akademisi mezuniyet töreninde yaptığı açıklamada, “Mısır halkına temin ederim ki polis, ülkenin güvenliğini ve emniyetini korumaya kararlıdır. İstikrarı zayıflatmaya yönelik girişimlerin icabına kararlı bir şekilde bakacağız.” diye konuştu. Bakanın bu açıklamaları, yeni bir kanlı müdahale olacağı endişelerine yol açtı. Müslüman Kardeşler liderleri ise cumartesi günü sabaha karşı güvenlik güçleri ve ‘baltacı' adı verilen çetelerin yaptığı katliama rağmen darbeye karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi. Talepleri yerine getirilene kadar geri adım atmayacaklarını belirten Müslüman Kardeşler hareketi sözcüsü Cihad el Haddad, “Mursi'nin iktidara dönmesi haftalar, aylar, hatta bir yıldan fazla sürebilir ama biz vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Halkın zulme sessiz kalmadığını ve protestocuların sayısının her geçen gün arttığını kaydetti. Sözcü, darbenin lideri Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi’yi de, göstericilere karşı “açık, önceden planlanmış öldürme emri” vermekle suçladı.

Müslüman Kardeşler yetkilileri, katliama rağmen binlerce kişinin akın ettiği Adeviye’de yaptıkları konuşmalarla meydanı diri tutmaya çalışıyor. Ölmekten korkmadıklarını ifade eden göstericiler de tek bir kişi kalana dek protestolarını sürdüreceklerini söylüyor. Meydan çevresine barikatlar kuran göstericiler, muhtemel müdahaleye karşı sırayla nöbet tutuyor. Meydana yakın noktalara takviye polis güçlerinin yerleştirilmesi ise muhtemel bir müdahalenin işareti olarak değerlendiriliyor. Darbe karşıtları, Adeviye Meydanı’nın yanı sıra Kahire Üniversitesi yakınlarında Nahda Meydanı’nda da kamp kurmuş durumda.

3 Temmuz’daki darbeden sonra cumartesi günü en kanlı günün yaşandığı Mısır’da, Kahire’de katliam yapan polise tepkiler ise sürüyor. İskenderiye, Süveyş, El Ariş gibi birçok şehirde dün tepki yürüyüşleri yapıldı. Göstericiler General Sisi aleyhinde sloganlar atarak Mursi’nin görevine iadesini istedi. Dün Kahire’de tansiyon biraz düşerken liman kenti Port Said’de ise Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada en az 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT