1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. Kağıttan kaplan
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

Kağıttan kaplan

A+A-

4 generalin YAŞ öncesi görevi bırakmalarının kimi çevrelerde yarattığı travmanın farkındayım. Benim yanımda konuşmasalar da, emeklilik kararını; “meğer asker de kağıttan kaplanmış” diye yorumlayanların sayısının az olmadığının farkındayım.. Aslanlar gibi direnememiş olmak, darbe heveslisi çevrenin gardını da düşürdü. Bir dönem, art arda başarısız (!) müdahale planları ortaya çıktığında Sn.Bülent Arınç; “İyi ki bu komutanlarla savaşa gitmemişiz” demişti ya.. Şimdi de bazı çevreler sanıyorum “İyi ki bu komutanlarla darbe yapmaya kalkmamışız” diyorlardır eminim. Nitekim hükümet ile uzlaşamayarak görevi bırakmak hem de emeklilik yoluyla çekilmek değildi sanıyorum beklenen. Askeri hizaya çekmeye çalışan hükümete haddinin (!) bildirilmesi gerekiyordu kimilerine göre. Bu da ancak müdahale ile olabilirdi. Geçmiş olsun.

YAŞ GÜNÜ

Bugün YAŞ toplanıyor. Sürpriz bekleyenler için söyleyeyim, sürprizin büyüğü iki gün önce yaşandı bitti. Bana sorarsanız YAŞ zaten artık teorik olarak bitmiştir. Ama pratik olarak neyle karşılaşacağımızı da söyleyeyim, söylemeden geçmemiş olayım.. Tepe komuta kademesi zaten YAŞ’ın ilgilendiği bir şey değildi. Ama olsun. Sonuçta orası halledilmiş durumda. YAŞ’ın asıl ilgilendiği terfi, tayin ve ihraçlarla ilgili olarak ise benim beklentim açık. İrticayla mücadele eylem planından yargılanan Dursun Çiçek’in ve Balyoz davasından yargılanan 43 amiral ve generalden 17’sinin emekli edileceği ortada.. ikinci öngörüm ise bu 43 kişiden diğerlerinin ise yani 26 muvazzafın ise ordudan ihraç edilecekleri yönünde.. Neyse, YAŞ geçsin, daha mühim meseleler var. Jandarma’nın İçişleri’ne, Genelkurmay’ın Bavunma Bakanlığı’na bağlanması. Askeri okulların müfredatının Milli Eğitim’e geçmesi gibi.. Son tahlilde, hiçbir şey 29 Temmuz’dan önceki gibi olmayacak..

DÜZELTME

Fikret Bila’nın Necdet Özel için; “Bakalım orduevlerine nasıl girecek” mealinde bir söz söylediğini yazmıştık dün. Bila çıktı ve dedi ki; “Ben böyle bir şey söylemedim”.. Ben de hemen program kaydını istettim medya takip firmalarından birinden. Acaba yanlış mı anlamışım diye.. Bila haklıymış, ben yanlış anlamış ve zat-ı âlilerinin, Sn.Özel için sadece orduevlerine girişiyle ilgili bir kaygısı olduğunu nakletmişim. Oysa ifadenin bütününe bakınca, kaygının, salt orduevlerinden ibaret olmadığı, bizzat komutanlık yapmasından kaynaklandığını gördüm. Düzeltir, özür dilerim.. Birebir deşifresini yayınlıyorum sözün, bakalım siz ne anlıyorsunuz? “... Necdet Özel’in işi kolay değil. bütün komutanların istifa ettiği bir dönemde görevi kabul ediyor. Ve o istifaların gerekçeleri ortada duruyor. Ve bunun da kurumsal olarak TSK’da bıraktığı bir iz var.. Sn. Özgürel’in söylediği önemli bir psikolojik olay var. hani ‘orduevine nasıl gidecek emekli generaller’ dedi.. aynı şey sayın Necdet Özel’in de genelkurmay başkanlığını yürütürkenki pozisyonu itibariyle de önemli. Onun için bir denge bulunacaktır. Ya tutukluluk süreleriyle ilgili bir düzenleme yapılacaktır ya Sayın Necdet Özel’in elini güçlendirecek TSK’nın bu sorununu çözme yolunda adım sayılabilecek siyasi otoriteden de bir jest beklemek gerekir.” Bu ne şimdi?.. “Orduevine nasıl girecek?” diye sorsaydı daha iyiydi. Doğrudan TSK’daki rahatsızlığın giderilmesi ve Özel’in rahat görev yapabilmesi için, tutuklu generallerle ilgili olarak taviz verilmesi gerektiği teklif ediliyor. Sn. Bila, siz de emekliliğinizi isteseniz ya artık.. Kalın sağlıcakla.

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT