1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Kadri, Navaz Şerif'e 48 Saatlik Süre Verdi
Kadri, Navaz Şerif'e 48 Saatlik Süre Verdi

Kadri, Navaz Şerif'e 48 Saatlik Süre Verdi

Pakistan Halk Hareketi Lideri Kadri, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için yeniden 48 saatlik süre verdi.

A+A-

Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri, elindeki kefen bezini göstererek ''Ey Navaz Şerif, aldığım bu kefeni ya ben giyeceğim ya da senin hükümetin giyecek''dedi.

Pakistan'da Pakistan Halk Hareketi ile Pakistan Adalet Hareketi'nin Başkent İslamabad'da hükümet karşıtı gösterilerini mitinglerle sürdürdü. Parlamento binası önünde binlerce taraftarına seslenen Kadri, başlatılan hükümet karşıtı gösterilerin son marhelesine gelindiğini ileri sürerek, Başbakan Navaz Şerif ve hükümetinin istifa etmesi için 48 saatlik ültimatom verdi.

Kötü şartlar altında dayanmaya çalışan göstericilerin dağılması için hükümetin müzakere ile kendilerini oyaladığını dile getiren Kadri, ''Taraftarlarımın daha fazla güneşin altında acı çekmelerine izin vermeyeceğim. Öleceğiz ama mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz'' dedi.

Konuşma sırasında ağladığı ve taraftarlarına elindeki kefeni gösteren Kadri, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugün şehit olmaya niyet ettim ve kendime bir kefen satın aldım. Fakirlerin, mazlumların hakkını savunmak için canımı vermeye hazırım. Bu hükümet iktidardayken açlıktan ölen fakirler ve mazlumlar kanuna sığınamıyor. Kanunlar sadece zenginler için geçerlidir bu hükümette. Hükümete istifa etmesi için 48 saat süre veriyorum, bu süre içinde istifa edin ve devlet binalarını terkedin. Ben fakirlerin, mazlumlar hakkını savunmaya, devrim yapmaya geldim. Öleceğiz ama mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ey Navaz Şerif, aldığım bu kefeni ya ben giyeceğim ya da senin iktidarın giyecek."

Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han da Başbakan istifa edene kadar gösterilerini sürdüreceğini söyledi. Geçen yıl yapılan genel seçimlerde kendilerine tarihin en büyük ve planlı hile yapıldığını öne süren Han, "artık Başbakan Şerif'in başbakanlık koltuğunda oturmaya hakkı olmadığını ve seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini" ifade etti.

Öte yandan Pakistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Nasir-ul Mulk, Parlamento binasının hemen yanında bulunan Anayasa Mahkemesi çalışanlarının göstericiler yüzünden işe gelmekte zorluk çektiğini belirterek, Pakistan Adalet Hareketi ile Pakistan Halk Hareketi liderlerinden bölgeyi boşalmalarını istediği bildirildi.

Pakistan Seçim Komisyonu'nun eski sekreterlerinden Afzal Han da geçen yıl yapılan genel seçimlerde hile yapıldığını iddia etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Han, 2013 yılındaki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia ederek, hileye,  Anayasa Mahkemesinin eski Başkanı Chaudhry İftihar'ın da karşıtığını,komisyon başkanı Fakhruddin İbrahim'in ise hilelere göz yumduğunu öne sürdü.

Komisyon üyesi Riaz Kiyani, Afzal Han'ın iddialarını yalanlayarak bunun bir komplo olduğunu açıkladı. Lahor kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kiyani, Han'ın iddialarının "komisyona zarar vermek için yapılan bir komplo olduğunu" savundu. 

Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han, Mayıs 2013'teki genel seçimlerde kedisine karşı hile yapıldığını iddia etmiş, tüm kanuni girişimlerinin sonuçsuz kaldığını açıklamıştı. Han, bunun üzerine Başbakan Navaz Şerif ve seçim komisyonunun istifası talebiyle Lahor'dan İslamabad'a "Özgürlük Yürüyüşü" adı altında protesto gösterisi başlatmıştı. Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

HABERE YORUM KAT