Kadir Gecesi'nde Camiye Saldırdılar

28.08.2011 00:54
Kadir Gecesinde Camiye Saldırdılar
Devlet Başkanı Beşşar Esed karşıtı gösterilerin devam ettiği Suriye'de güvenlik güçleri, gösteri düzenleyen sivillerin kanını dökmeyi sürdürüyor.

Devlet Başkanı Beşşar Esed karşıtı gösterilerin devam ettiği Suriye'de güvenlik güçleri, gösteri düzenleyen sivillerin kanını dökmeyi sürdürüyor.

Ordu, halkın huzur ve barış ümidiyle camilere koştuğu Kadir Gecesi'nde de kan akıttı. Kadir Gecesi dolayısıyla cuma akşamı halkın kalabalık bir şekilde toplandığı Şam'daki Rifai Camii'ne operasyon düzenlendi. Camiyi terk eden kalabalığa ateş açan askerler iki kişinin ölümüne, imam da dâhil onlarca kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Kadir Gecesi'nde teravih çıkışında ve cumartesi sabah namazı çıkışında çeşitli kentlerde gösteriler yapılırken insan hakları gözlemcileri protestoların sayısının yönetim karşıtı gösterilerin başladığı mart ayından beri en yüksek seviyesine ulaştığını belirtiyor. Mart ayından beri ölenlerin sayısı, BM kayıtlarına göre 2200'e ulaştı. Suriye'de rejim karşıtı gösterilere hükümetin sert müdahalesinin ardından bu ülkeyi ziyaret etmesine izin verilen ilk BM heyeti de tespitlerini açıkladı. BM sözcüsü Ferhan Hak, ülke genelinde insani kriz olmamasına rağmen, sivilleri aşırı güç kullanımına karşı acilen korumak gerektiğini belirtti. BM heyetinin 20-25 Ağustos günlerindeki insani misyonunu tamamladığını söyleyen Hak, Şam yönetimi BM heyetinin her yere girişine izin vermeyi taahhüt etmesine rağmen bu sözün kısmen tutulduğunu kaydetti. Hak, heyetin tam bağımsız bir değerlendirme yapamadığını, hükümet yetkililerinin sürekli mevcudiyetlerinin, heyetin durumun tam ve bağımsız değerlendirmesini yapmasını kısıtladığını ifade etti.

Buna karşın konuşabilen kişilerin kendilerini aşırı sindirilmiş ve sürekli tehdit altında hissettiğini anlatan Hak, Suriye güvenlik güçlerine "sivillere karşı aşırı güç kullanımından kaçınmaları'' çağrısını yineledi.

ZAMAN 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim