1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kadınlar İçin Câmîlerde Abdest Alma Yeri Yapılsın"
"Kadınlar İçin Câmîlerde Abdest Alma Yeri Yapılsın"

"Kadınlar İçin Câmîlerde Abdest Alma Yeri Yapılsın"

Türkiye Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, birçok câmîde kadınlar için şadırvan ya da abdest alma yerinin olmadığını belirterek kadınların rahat şekilde abdest alabilecekleri yerlerin yapılmasını istedi.

A+A-

Kıyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların câmîlerde abdest almalarının zor olduğunu belirterek birçok câmîde kadınlar için ayrı bir abdest alma yeri olmadığına işaret etti. Bu nedenle kadınların abdestlerini câmî civarındaki lavabolarda almaya mecbur kaldığını ifade eden Kıyak, “Lavabolar ise hijyenik olmadığı gibi abdest almaya da elverişli değil. Kadınları bekleyen diğer bir sıkıntısı ise abdestlerini paralı almak zorunda kalmalarıdır.” dedi.

Müminlerin kulluğunu her gün 5 vakit namaz kılarak tazelediğini dile getiren Kıyak, şunları kaydetti:

“Erkekler, şadırvanlarda abdest alıp namazını câmîlerde kılabiliyor. Peki, kadınlar dışarıdayken nerede abdest alıyor? Birçok câmîde kadınlara ait şadırvan ya da abdest alma yeri yok. Uzun yıllardır tartışılan ve çözüm üretilmeyen sorun, bugün de geçerliliğini koruyor. Bu sorunu çalışan bayanlar, öğrenciler, alışverişe çıkan hanımlar, turistik gezi için gelen kadınlar ve Müslüman turistler, birebir yaşıyor. Kadınların rahat şekilde abdest alabileceği, namaz kılabilecekleri yerler yapmalıyız.”.

AA

HABERE YORUM KAT