1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kadıköy'de Kobani Provokatörlüğü!
Kadıköy'de Kobani Provokatörlüğü!

Kadıköy'de Kobani Provokatörlüğü!

Şiddet gösterileri nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü alarm durumuna geçti, bütün izinler kaldırıldı. Öğle saatlerinde İstanbul Kadıköy ve Sultangazi'de provokatörler izinsiz gösterilere başladı.

A+A-

Kurban Bayramı tatili için il dışına çıkanlara acil dönüş talimatı verildi. Kobani gösterileri nedeniyle sokağa çıkan gruplar, belediye otobüsünü, işyerlerini ateşe verip polisle çatıştı. Bir polis açılan ateşle bacağından yaralandı. Gece boyu süren eylemlerin bugün de devam edeceğinin belirlenmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kurban Bayramı nedeniyle il dışında tatilde olan persenole sabah saat 08.00'da görevlerinin başında olmaları talimatı verdi.

Çok sayıda polis uçak ve otobüslerle İstanbul'a döndü. Çok sayıda polisinde dönüş yolunda olduğu belirtildi. Mesainin 12-12'ye alındığı personele SMS mesajlarıyla iletildi. Olay çıkması muhtemel yerlere çevik kuvvetin dışında tatilden dönen polisler de kaydırıldı. Polislere ikinci bir emire kadar 12-12 mesainin devam edeceği bildirildi.

KADIKÖY'DE PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDA

HDP'nin çağrısı üzerine Kadıköy'de toplanan bir grup ile polis arasında gerginlik çıktı. Kadıköy Boğa heykelinin bulunduğu meydanda Kobani'ye destek için toplanan gruplara polis TOMA ve gazla müdahale etti. Meydanda toplanan grubu uyaran çevik kuvvet ekipleri daha sonra eylemcilere TOMA ile su sıktı, gazla müdahale etti.

Müdahale sırasında başından yaralanan avukat Tamer Doğan hastaneye kaldırıldı. Daha sonra yaralı çevredekilerin yardımı ile kucaklanarak hastaneye kaldırıldı. Ara sokaklara dağılan gruba polis müdahalesi devam ediyor.

SULTANGAZİ'DE MAHALLELİYE SALDIRDILAR

Kobani'deki durumla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen bir grup, Demokratik Bölgeler Partisi Sultangazi ilçe binası (DBP) önünde toplandı. Cebeci Caddesi'nde AK Parti İlçe Binası'na Abdullah Öcalan posterleriyle yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik grup caddeyi trafiğe kapattı.

Bu sırada grubun önü TOMA ve çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Polis grubun yürümesine izin vermeyince gerginlik yaşandı. Gruptakilerden bazıları polise havai fişek, taş ve sopalarla saldırdı. Çevik kuvvet polisi ise gruba biber gazı kullanarak müdahale etti.

Grup ara sokaklara kaçtı. Bu arada ellerinde Türk bayraklarıyla caddeye çıkan başka bir grup DBP'lileri protesto etti. Grubun üzerine yürümek isteyenleri polis engelledi. Mahallede gerginlik sürüyor.

ANKARA DA KARIŞTI

Başkent Ankara'da Kobani'deki durumu protesto etmek için Sakarya Caddesi'nde toplanan grup, Ak Parti İl Başkanlığı'na yürümek istedi. Polis, grubun önünü İnkılap Sokak'ta kesti.

Grubun dağılmaması üzerine güvenlik kuvvetleri polise tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT