1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi'den Ateşkes Önerisine Ret!
Kaddafiden Ateşkes Önerisine Ret!

Kaddafi'den Ateşkes Önerisine Ret!

Libya yönetimi, isyancıların ateşkes koşullarını "çılgınca" bulduğunu ve reddettiğini duyurdu. Misrata Kaddafi güçleri tarafından yoğun bombardıman altında tutuluyor.

02 Nisan 2011 Cumartesi 15:14A+A-

İsyancılar, Kaddafi'ye bağlı güçlerin isyancıların denetimindeki kentlerden çekilmesi ve barışçı protesto gösterilerine izin verilmesi halinde ateşkes ilan edebileceklerini açıklamıştı.

Muhalifler, Kaddafi'nin görevden ayrılması talebinden vazgeçmediklerini de ilan etmişti.

Kaddafi yönetiminin sözcüsü ise isyancıların denetimindeki kentlere yönelik kuşatmayı hiç bir şekilde kaldırmayacaklarını açıkladı.

Sözcü uluslararası koalisyonu da insanlığa karşı suç işlemekle suçladı.

Libya'daki harekat, BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, ''sivilleri ve sivilerin yaşadığı alanların korunması'' gerekçesiyle düzenleniyor.

Ancak bombardımanda sık sık Libyalı sivilller de yaşamını yitiriyor.

Gemiyi Terkeden Terkedene...

Libya Dışişleri Bakanı, bu ülkenin BM Daimi Temsilcisi ve çok sayıda bakanın ardından İçişleri Bakanı Abdül Fettah Yunus da isyancıların saflarına katıldı.

El Cezire televizyonuna göre istihbarat bakanı, dışişleri bakan yardımcısı ve meclis başkanı da Tunus'a gitmek üzere uçak beklediğini öne sürdü.

Kaddafi Misrata'yı Yakıp Yıkıyor

Muhaliflerin kontrolünde bulunan ülkenin batısındaki son kent olan Misrata, Kaddafi güçlerinin yoğun bombardımanı altında...

Muhalifler kentteki yıkımın çok büyük olduğunu, şehrin tanınamaz hale geldiğini ifade ediyor ve Batılı ülkelerin Kaddafi'ye yönelik hava saldırılarının yeterli olmadığını belirtiyor.

Kentte onlarca kişinin bombardıman nedeniyle öldüğü haberleri geliyor.

ABD Saldırı Uçaklarını Çekiyor

ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, saldırı uçaklarını gelecek hafta bölgeden çekeceğini ve ancak gerekli olursa NATO'nun talebi üzerine destek vereceklerini açıkladı.

Harekatın en kritik aşamasında Obama yönetimim bu kararı tartışmalara yol açtı.

Bu durumda, Libya'da, gerektiğinde Kaddafi hedeflerinin vurulması görevini İngiltere, Fransa ve Kanada yürütecek.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT