1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Kaddafi, AB'yi Böldü
Kaddafi, AByi Böldü

Kaddafi, AB'yi Böldü

Tunus ve Mısır'da gerçekleşen halk ayaklanmalarına karşı liderler devrilene kadar sessiz kalmayı tercih eden Avrupa Birliği üyelerinin, Libya'da yaşanan gelişmelerin ardından çelişkili tavır sergilediği görülüyor.

21 Şubat 2011 Pazartesi 21:00A+A-

Finlandiya'nın başını çektiği İskandinav ülkeleri AB'nin Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko örneğinde olduğu gibi Kaddafi'ye mal varlığının dondurulması ve seyahat yasağı gibi yaptırımlar isterken, Çek Cumhuriyeti ve İtalya, Kaddafi'nin devrilmesi halinde daha büyük felaketler olabileceğini ileri sürdü.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Aleksander Stubb, AB dışişleri bakanları toplantısında basına yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 300 kişinin ateş açılarak katledildiği bir ortamda biz Kaddafi'ye seyahat yasağı gibi yaptırımları konuşmadan Libya'da olanları izleyenler tarafındayken Belarus'a (Belarus yönetimine) nasıl seyahat yasağı ve yaptırımlar uyguluyoruz?" diye sordu. Stubb, Libya'da Kaddafi ve yakınlarıyla hükümet yetkililerine "seyahat yasağı ve nokta ekonomik yaptırımlar" uygulanmasını önerdi. Stubb'ın aksine Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ise önceki gün Kaddafi'nin liderliğinin Libya için önemli olduğunu ifade ederek, "Eğer Kaddafi devrilirse dünyada daha büyük felaketler olur." dedi. Kaddafi'nin yanında yer almaktan çekinmeyen İtalya'nın Dışişleri Bakanı Francı Frattini eski sömürgelerindeki olayların göçmen akını gibi sonuçlar doğurmasından endişeli olduklarını belirtmişti.

Jirinovski, Kaddafi'yi Moskova'ya davet etti

Bu arada zor günler yaşayan Kaddafi'ye Rusya'dan davet geldi. Rusya'nın aşırı sağcı siyasetçisi Vladimir Jirinovski, Kaddafi'yi Rusya'ya davet etti. Lideri olduğu Liberal Demokrat Partisi aracılığıyla yaptığı açıklamada Jirinovski, "Size değerli bir misafir olarak Moskova'ya sürekli yaşamak için gelmenizi öneriyorum." dedi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT