1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Kaçırılan THY Pilotlarında Son Durum
Kaçırılan THY Pilotlarında Son Durum

Kaçırılan THY Pilotlarında Son Durum

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırılan 2 THY pilotu için çalışmalar sürüyor.

A+A-

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırılan 2 THY pilotu için çalışmalar sürüyor.

Bu arada iki THY pilotunun Bekaa Vadisi'nde olduğu belirtildi.

Lübnan’da kaçırılan Türk Hava Yolları pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın kurtarılması için soruşturmalar sürüyor.

Suriye’de kaçırılan Lübnanlı 9 kişiden birinin ailesine mensup Muhammed Salih, Türkiyeli pilotların kaçırılma olayıyla ilgisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Kaçırılan Türkiyeli pilotları kurtarmak için operasyonlarını sürdüren Lübnan istihbaratının yaptığı telefon takibi neticesinde Muhammed Salih’i kaçırma olayında şüpheli buldu.

Lübnan’ın yüksek tirajlı gazetelerinden En Nahar televizyonu, kaçırma olayı öncesinde Türkiyeli pilotların iki hafta izlendiğini ve gidiş geliş güzergahlarının takip edildiğini öne sürdü.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Diyar gazetesi ise her iki pilotun da Bekaa Vadisi’nde tutulduğunu yazdı.

Gazetenin iddiasına göre, pilotlar başkent Beyrut’un 85 kilometre kuzeydoğusundaki Suriye sınırı yakınındaki Baalbek kentinde tutuluyor.

Ağca ile Akpınar’ın ayrı evlerde tutulduğu da iddialar arasında...

Gazete bu bölgenin Hizbullah’ın kontrolünde olduğunu belirterek, “Lübnan ordusunun bu bölgeye girebilmesi için ancak bir katliam yapması gerektiğini” yazdı.

Bu arada, Beyrut'taki Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin, pilotların kaçırılmasından sonra Beyrut'taki merkezlerini kapattığı yönündeki haberler yalanlandı.

HABERE YORUM KAT