1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kaçırılan Öğrencilerden Birinin Daha Kalıntıları Bulundu!
Kaçırılan Öğrencilerden Birinin Daha Kalıntıları Bulundu!

Kaçırılan Öğrencilerden Birinin Daha Kalıntıları Bulundu!

Meksika'nın güneyindeki Guerrero eyaletine bağlı Iguala kentinde geçen yıl 27 Eylül’de kaçırılan 43 öğrenciden birinin daha cesedi, çöp kutusunda bulunan kalıntılardan teşhis edildi.

A+A-

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Avusturya'daki Innsbruck Üniversitesi’nden adlî tıp uzmanları, Iguala yakınlarındaki Cocula'da bir çöp kutusunda bulunan insan kalıntılarından alınan DNA örneklerinin 21 yaşındaki Jhosivani Guerrero de la Cruz'a ait olduğunu belirledi.

Çöp kutusunda bulunan yanmış kalıntılardan alınan örnekler, DNA testleri için Avusturya'ya gönderilmişti. Adlî tıp uzmanları, aralık ayında da 19 yaşındaki Alexander Mora Venancio'yu teşhis etmişti.

Guerrero'ya bağlı Iguala kentinde 26 Eylül'de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından öğrenciler, son kez 27 Eylül'de zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.

Ülkede büyük öfke yaratan ve protesto gösterilerine neden olan olayın ardından kentten kaçan Iguala eski belediye başkanı Jose Luis Abarca ile eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım'da Meksiko'da yakalanmış, mahkeme tarafından organize suç işlemek, cinayet ve adam kaçırmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Hükûmet, öğrencilerin polis tarafından uyuşturucu karteline teslim edildiğini, kartel üyelerinin de öğrencileri öldürüp cesetlerini Cocula'daki çöp alanında yaktığını açıklamıştı.

Amerika İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) tarafından atanan uluslararası uzmanlar ise hükûmetin açıkladığı senaryonun doğru olamayacağını savunmuş ve soruşturmada ciddi boşluklar olduğuna dikkati çekmişti. Uzmanlar, insan bedenini küle çevirecek boyutta bir ateşin çöplükte yakılamayacağına işaret etmişti.

Öğrencilerin aileleriyle IACHR uzmanlarını, 24 Eylül'de Devlet Başkanı Pena Nieto ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT